Stworzenie funkcjonalnej łazienki stanowić może nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy powierzchnia do zagospodarowania jest stosunkowo niewielka. W pomieszczeniu trzeba znaleźć miejsce na meble i sprzęty z jednoczesnym zachowaniem możliwie jak największego poczucia przestrzeni i estetyki. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą na zbudowanie atrakcyjnej i praktycznej łazienki.
Podstawowe problemy do rozwiązania
Podstawą jest zachowanie właściwych odległości między wszystkimi elementami wnętrza. Pierwszym krokiem przy projektowaniu powinno być wyznaczenie minimalnej wolnej przestrzeni, która pozostanie po całkowitym zagospodrowaniu łazienki i będzie wystarczająca, by swobodnie w niej funkcjonować. Dla przykładu przed umywalką przyjąć należy około 100×70 cm, przed wanną lub kabiną prysznicową około 70×70 cm, a przy sedesie 80x60cm. Satysfakcjonujące urządzenie łazienki może być szczególnie trudne w przypadku niewielkiego metrażu.
Profesjonalna pomoc
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas podjęcie współpracy z projektantem wnętrz, który ma doświadczenie w urządzaniu ciasnych kątów w sposób praktyczny i nowoczesny. Profesjonalista zna ciekawe rozwiązania róznych producentów wyposażenia łazienkowego i pomoże je dobrać do potrzeb klienta.
Zobacz ofertę AIN Projektowanie wnętrz
Praktyczne wskazówki
Istnieją sprawdzone sposoby na dobre wykorzystanie przestrzeni w łazience. Praktyczna wanna z parawanem umożliwia zarówno kąpanie się, jak i branie prysznica, a wanna narożna jest wygodna i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w porównaniu do swoich gabarytów. Innym przykładem multifunkcjonalności jest specjalna miska sedesowa, która ma opcję zastosowania jej jako bidet.
Małą łazienkę można powiększyć wykorzystując złudzenie optyczne. W tym celu należy zastosować odpowiedni rodzaj wykończenia. Dobrze sprawdzą się jasne i chłodne barwy na ścianach, podłodze i suficie. Najlepiej zdecydować się na płytki ceramiczne o dużych rozmiarach. Istotny jest ich kształt i układ. Łazienkę powiększą i poszerzą optycznie płytki prostokątne ułożone poziomo. Szklo kabiny lub parawanu powinno być gładkie, pozbawione faktury, a odpowiednio dobrane oświetlenie doda pomieszczeniu nie tylko efekt przestronności, ale także czystości.
Inspiracje: http://www.ainprojektowanie.com/projekty/