Co zrobić, żeby dywan był puszysty

Puszyste dywany to nie tylko estetyczny dodatek do wnętrz, ale także źródło niesamowitego wręcz komfortu. Zapewniają ciepło, wygodę i bardzo przyjemne doznania sensoryczne. Jednak z czasem nawet najbardziej miękkie dywany mogą stracić swoje wyjątkowe właściwości. Dowiedz się, co zrobić, żeby dywan był puszysty nie tylko po zakupie, lecz także przez wiele lat częstego użytkowania.

Regularna pielęgnacja puszystych dywanów

Trzepanie

Puszyste dywany z długim runem wymagają specjalnej troski i pielęgnacji. Regularne trzepanie jest absolutną koniecznością, jeżeli chcemy sprawić, by dalej był miękki.  Pozwala usunąć zanieczyszczenia osadzone głęboko w runie, a także przywraca włosiu naturalną pozycję. Ułatwia też usuwanie zalegających włosów czy zwierzęcej sierści.

Odkurzanie

Kolejnym podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku wszystkich dywanów, a w szczególności tych puszystych, jest regularne odkurzanie. Najlepiej robić to codziennie lub co kilka dni – w zależności od potrzeb. Używaj specjalnej końcówki odkurzacza, aby uniknąć uszkodzenia runa, i zawsze odkurzaj zgodnie z kierunkiem włosia.

Odświeżanie i czyszczenie puszystych dywanów

Jeżeli twój dywan z puszystym runem wymaga odświeżenia, możesz zdecydować się na pranie na sucho. Zabieg ten pomaga także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele proszków do prania, które bez trudu poradzą sobie z różnymi zabrudzeniami.

Zazwyczaj wystarczy obsypać cały dywan specjalnym proszkiem, wczesać go dokładnie między włókna i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Ostatni krok to dokładne odkurzenie całej powierzchni i gotowe! Pamiętaj jednak, aby nie zmoczyć przypadkiem w tym czasie dywanu wodą, ponieważ utrudni to bardzo wyciągnięcie proszku do prania na sucho.

Pranie puszystych dywanów

Pranie dywanów powinno odbywać się co najmniej raz na kwartał, choć w wyjątkowych sytuacjach czas ten może się wydłużyć lub skrócić. W przypadku puszystych dywanów dobrze zastanów się, czy chcesz podjąć próbę prania ich samodzielnie. Istnieje duże ryzyko, że po takim zabiegu włókna stracą swoja naturalną miękkość i sprężystość. Szczególnie kontakt z wodą może być problematyczny. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pranie w warunkach domowych, pozostań raczej przy metodzie czyszczenia na sucho.

Usuwanie plam z pluszowych dywanów

Do usuwania plam stosuj delikatne środki piorące lub domowe metody, jak soda oczyszczona, która pochłania zabrudzenia i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Możesz także skorzystać ze specjalnych odplamiaczy do dywanów, pamiętaj jednak, żeby przeprowadzić najpierw próbę na niewielkim kawałku materiału. Niestety tego typu środki potrafią czasem odbarwić materiał, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Jak sprawić, by dywan był puszysty – podsumowanie

Teraz wiesz już, co zrobić, żeby dywan był puszysty. Przede wszystkim skoncentruj się na regularnym trzepaniu i odkurzaniu. Pranie na sucho dobrze sprawdzi się do odświeżenia dywanu i usuwania nieprzyjemnych zapachów, do usuwania plam stosuj delikatne środki piorące. Regularna pielęgnacja zapewni, że Twój dywan pozostanie puszysty i komfortowy przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here