Jeszcze jakiś czas temu ekogroszek kojarzył się jedynie ze zbędnym odpadem po węglu kamiennym i brunatnym. Rynek potrafi jednak doskonale dopasować się do rosnącego zapotrzebowania na nowe rodzaje opału, dlatego producenci pieców zainteresowali się ekogroszkiem. Okazało się, że przy zastosowaniu odpowiedniej technologii odpad po węglu również może świetnie poradzić sobie z ogrzaniem domu. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w piec do ekogroszku.
Korzystny stosunek jakości do ceny
Ważną kwestią dla wielu Polaków nadal pozostaje cena opału. Zakup pieca retortowego na ekogroszek to dość spory wydatek, a sam sprzęt ze względu na zaawansowane mechanizmy jest bardziej podatny na awarie. Właściwa konserwacja, użytkowanie pieca zgodnie z zaleceniami producenta oraz prawidłowy wybór rodzaju ekogroszku powinny jednak zapobiec generowaniu wysokich kosztów.
Ekogroszek jest znacznie tańszy niż węgiel, a przy tym wystarczająco wydajny, żeby móc śmiało z nim konkurować. Podczas zakupów zawsze należy zwrócić uwagę na kaloryczność ekogroszku oraz wybierać zaufanych producentów. Firma SAM-BUD-ROL ostrzega przed podróbkami, których kusząco niska cena wiąże się często z niską jakością. Ogrzewanie domu ekogroszkiem może przyczynić się do szybkiego zwrotu kosztów z inwestycji w piec retortowy.
Łatwe utrzymanie stałej temperatury w domu
Ogromną zaletą ekogroszku jest wygoda i możliwość utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach. Odpowiednie wyregulowanie pieca powinno zapewnić satysfakcjonujący poziom ogrzewania domu. Palenie ekogroszkiem to ponadto czysta przyjemność – wystarczy załadować specjalny podajnik oraz ustawić temperaturę. Specjalny system zadba o to, żeby domownikom nie było za ciepło lub za zimno.
Właściciele pieców retortowych najbardziej doceniają fakt, że sprzęt można załadować ekogroszkiem mniej więcej raz na tydzień. W przypadku palenia drewnem lub węglem w tradycyjnych piecach konieczne jest odwiedzanie kotłowni co kilka bądź kilkanaście godzin. Obsługa pieców na ekogroszek jest bardzo prosta i nie powinna przysporzyć najmniejszych problemów nawet osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z samodzielnym ogrzewaniem domu.
Dobre rozwiązanie dla fanów ekologii
Cena ekogroszku nie powinna być jedynym argumentem przekonującym do zakupu tego rodzaju opału. Jest on także uznawany za bardziej ekologiczną alternatywę do tradycyjnego węgla. Zawdzięcza to m.in. niskiej emisji pyłów do atmosfery czy też niewielkiej zawartości siarki. Palenie ekogroszkiem można śmiało uznać za próbę walki ze smogiem.
Z pieców retortowych do atmosfery dostaje się znacznie mniej dwutlenku węgla, tlenku węgla oraz innych szkodliwych dla planety i jej mieszkańców zanieczyszczeń. Stosunkowo wysoka wydajność oznacza, że ogrzewanie domu wymaga niższego zużycia opału. To z kolei pozwala na spowolnienie procesu eksploatacji surowców mineralnych, których ilość nie jest przecież nieograniczona.