W okresie jesienno – zimowym wiele osób stoi przed koniecznością wyboru odpowiedniego opału do swojego domu. Wiele zależy od typu pieca i sposobu ogrzewania mieszkania. Na rynku można znaleźć wiele rożnych rodzajów węgla i innych materiałów opałowych.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek premium to drobny węgiel wielkości ziaren. Jest on mało zanieczyszczony i posiada bardzo wysoką wartość opałową, dlatego świetnie nadaje się w najzimniejsze dni. Ponadto efektem jego spalania, jest pozostawienie stosunkowo małej ilości popiołu, dzięki czemu piec trzeba czyścić znacznie rzadziej.
Ekogroszek premium emituje też niewiele dymu oraz innych, szkodliwych substancji. Jest to więc wyjątkowo bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie.
Jak powstaje ekogorszek?
Produkcja ekogroszku premium odbywa się na zasadzie selekcjonowania węgla kamiennego i brunatnego, konkretnego rodzaju. Wybierany jest opał, który ma niską zawartość substancji niepalnych i siarki. Ekogroszek powinien mieć także stosunkowo niski wskaźnik spiekalności, aby w piecu nie pozostawały koksowe spieki, czyli sklejone bryły, które wolno się spalają.
Rozwiązanie ekologiczne
Ekogroszek to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Jak wspomniano wcześniej, podczas jego spalania, do środowiska jest uwalniane bardzo mało substancji szkodliwych i dymu. Duże znaczenie ma też mniejsza ilość popiołu, który zostaje po spalaniu. Mimo, że istnieją tańsze rodzaje węgla, ten opał pozwala na tanie ogrzewanie domu. Ekogroszek ma bardzo dobrą jakość, dzięki czemu spala się sprawnie.
Ekogorszek jest przeznaczony do spalania małymi porcjami w kotłach niskoemisyjnych, które posiadają automatyczny podajnik na węgiel. Obsługa takich pieców, nie wymaga dużego wysiłku ze strony człowieka, jest ona także niezwykle prosta i bezpieczna.
Kupowanie ekogroszku
Ekogroszek premium można kupić luzem. Jednak bardziej popularne jest sprzedawanie go w workach po 25 kg (lub 10,15,20 kg). Worki pakowane są na paletę, która razem daje masę jednej tony i dla zabezpieczenia foliowane. Dlatego dokładanie węgla to kotła jest niezwykle łatwe. Producenci opału bardzo często dowożą ekogroszek do klienta bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Niektórzy uważają, że kupowanie ekogroszku luzem może być ryzykowne, ponieważ kiedy zalega w punktach opału, może ulec skruszeniu i zawilgoceniu, co wpływa na znaczne obniżenie jego wartości opałowej.
Warto zaznaczyć, że ekogroszek jest podzielony na różne klasy, w zależności od wielkości ziaren i kaloryczności.