George R.R. Martin - książki autora

Serial “Gra o tron” stał się niezwykłym fenomenem. Przywrócił on wiarę wielbicielom fantastyki w to, że gatunkowe produkcje mogą być naprawdę udane. Każdy odcinek co tydzień gromadził przed ekranami miliony widzów z całego świata. Nie było osoby, która nie słyszała o “Grze o tron”, nawet jeśli sama jej nie oglądała. Pierwszy sezon serialu ukazał się ponad 10 lat temu, jednak jego literacki pierwowzór powstał o wiele wcześniej. Twórcą tego świata jest George R.R. Martin – książki autora to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów fantastyki, ale także dla wielbicieli dobrej literatury.

Początki twórczości

George R.R. Martin jest z wykształcenia dziennikarzem i nauczycielem akademickim, jednak zaczął pisać już w czasach szkolnych. Jak przystało na początkującego pisarza, tworzył między innymi materiały do studenckich gazet. Jego wielką inspiracją były komiksy i scenariusze, poświęcone superbohaterom. Debiutanckie opowiadanie Martina opublikowano w 1971 roku i od tamtej pory nazwisko pisarza cyklicznie pojawiało się w kolejnych czasopismach fantastycznych. Kilka lat później krótkie formy literackie i scenariusze stały się jedynym źródłem utrzymania George’a R.R. Martina – książki autora początkowo nie zdobyły jednak uznania czytelników. Jego pierwsze powieści okazały się porażką finansową. Wtedy pojawiła się “Pieśń Lodu i Ognia”, dzisiaj znana całemu światu jako “Gra o tron”.

George R.R. Martin – książki autora, które zdobyły popularność

Pierwszy tom serii “Pieśń Lodu i Ognia” pojawił się na rynku wydawniczym w 1996 roku. Ze względu na objętość powieści, kolejne części powstawały powoli – piąta została wydana dopiero w roku 2011; tym samym, w którym ukazał się serial. Fani nadal oczekują obiecanych kontynuacji, a sam autor od wielu lat cyklicznie podsyca ich nadzieje.

Wśród współczesnych pisarzy trudno szukać kogoś takiego jak George R.R. Martin – książki autora, wyraźnie inspirowane mistrzami fantastyki, takimi jak J.R.R. Tolkien, są naprawdę wyjątkowe. Poziom szczegółowości świata przedstawionego w “Grze o tron” robi ogromne wrażenie. Wraz z kolejnymi tomami cyklu czytelnik poznaje nowe krainy, a psychologizacja postaci staje się coraz bardziej głęboka i umiejętna.

Po osiągnięciu niesłychanej popularności przez serial na podstawie twórczości Martina, autor zaczął wydawać coraz więcej książek dotyczących “Pieśni Lodu i Ognia”. Niektóre z nich są zbiorami i wznowieniami powstałych dawno temu opowiadań. Jednak na tym nie kończą się umiejętności George’a R.R. Martina – książki autora to także encyklopedie dla fanów jego twórczości. Jeśli Ty również uwielbiasz fantastykę, wypatruj ich w ofercie Skupszopu. Wybieraj spośród wersji papierowych i audiobooków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here