Główne zasady tworzenia instalacji elektrycznych

Budowa instalacji elektrycznej jest trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Cały układ składa się z wielu elementów, które powinny być w odpowiedni sposób zaplanowane i połączone. Bardzo istotną kwestią jest także dobór odpowiednich materiałów, jak chociażby przewody instalacyjne. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas wykonywania instalacji elektrycznej.

Układanie obwodów elektrycznych

Pierwszą istotną zasadą, o której należy pamiętać, jest układanie przewodów elektrycznych równolegle do krawędzi ścian. To pozwala na odtworzenie ich przebiegu na podstawie rozmieszczenia puszek rozgałęźnych oraz osprzętu. Doskonale znamy przykłady, kiedy „fachowcy” chcący zaoszczędzić sobie pracy oraz materiału, układają przewody na ukos. Tak ułożona instalacja jest w zasadzie nie do odtworzenia. Nie jesteśmy w stanie zlokalizować, w jaki sposób biegną przewody instalacyjne. Dodatkowo mogą one ulec uszkodzeniu podczas standardowych prac jak chociażby wiercenie otworów.

Kolejną kwestią jest sposób wykonania obwodów. W tym przypadku należy przestrzegać następujących zasad:

– obwody jednofazowe (230V) powinny być wykonane jako trójprzewodowe,

– obwody trójfazowe, siłowe (230/400V) muszą być pięcioprzewodowe.

Przewody ochronne

Według obowiązujących przepisów w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe przewód PEN (ochronno-neutralny) powinien posiadać przekrój żyły o wartości przynajmniej 10 mm² (miedź) lub 16 mm² (aluminium). W budynkach rodzinnych przekroje tych przewodów są zazwyczaj dużo mniejsze. W nowo zakładanych instalacjach nie można stosować wspólnego przewodu ochronno-neutralnego. Należy tworzyć układy, w których przewód ochronny i neutralny występują osobno. Rozłączenie przewodów ochronno-neutralnych następuje w złączu lub w rozdzielnicy budynku. Punkt, w którym dochodzi do rozdziału przewodu, powinien być uziemiony.

Połączenie wyrównawcze

Dużym błędem popełnianym przez instalatorów jest niedbałe wykonywanie połączeń wyrównawczych (głównych i dodatkowych). Należy bezwzględnie stosować się do zasady, że wszystkie połączenia przewodów wyrównawczych muszą być trwałe. Do tego celu stosuje się specjalne obejmy oraz zaciski. Połączenia przewodów w puszkach powinny być wykonywane przy użyciu specjalnych zacisków śrubowych. Niedopuszczalne są połączenia przewodów poprzez skręcanie ich zakończeń.

Odpowiednie materiały

Bardzo istotną kwestią jest prawidłowy dobór przewodów instalacyjnych. Muszą być one dostosowane do założonego obciążenia. Aparaty zabezpieczające przewody powinny być dobrane tak, aby nie doszło do przeciążenia i zagrożenia pożarem. Ponadto wszystkie gniazda wtykowe muszą być wyposażone w tzw. styk ochronny.

W przypadku wypustów oświetleniowych należy zastosować zakończenia w postaci kostki z zaciskami. Do kostki przyłącza się z drugiej strony przewody oprawy światła.

Ważny jest również dobór odpowiednich rodzajów przewodów instalacyjnych. Dla przykładu przewody OMY stosuje się przede wszystkim do podłączania sprzętu AGD. Z kolei przewody YDYp można stosować zarówno na, jak i pod tynkiem. Świetnie sprawdzają się one i w pomieszczeniach suchych, i wilgotnych.

Kontrola instalacji elektrycznej

Punktem obowiązkowym po zakończeniu prac jest oczywiście kontrola poprawności wykonania instalacji. 

W tym celu wykonywane są pomiary pozwalające sprawdzić:

– skuteczność ochrony przed porażeniem,

– ciągłość przewodów,

– rezystancję izolacji.

Ważnym punktem weryfikacji jest także pomiar wartości uziemień.

Tworzenie instalacji elektrycznych wymaga wiedzy, doświadczenia oraz zdrowego rozsądku. Dlatego nie należy powierzać tego zadania przypadkowym osobom. Oszczędzając na etapie budowy instalacji, można narazić się na dużo większe koszty związane z jej wadliwym działaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here