Ogród

Zniszczone, stare meble kuchenne nie zawsze wymagają wymiany. Zamiast kupować nowy zestaw, można wybrać prostszą, szybszą i przede wszystkim tańszą opcję, która na dodatek wprowadzi do wnętrza wiele ożywienia. Chodzi tu o zastosowanie okleiny, która pozwala na uzyskanie dowolnego efektu, często trudnego do uzyskania za pomocą nowego kompletu gotowego sprzętu. Metoda ta zyskuje wielu zwolenników, choć nadal nie każdy wie, jak okleić meble kuchenne. Warto w takim wypadku zapoznać się z podstawowym poradnikiem.

Gdy zastanawiamy się, jak okleić meble kuchenne, musimy najpierw zdecydować o rodzaju materiału, który nam do tego posłuży. Własne upodobania to główny czynnik, który wpływa na to, jakiego koloru czy wzoru okleiny użyjemy. Chcąc uzyskać estetyczny efekt, trzeba jednak pamiętać, aby produkt ten dobrze komponował się z pozostałymi elementami, które znajdują się w kuchni. Należy też wziąć pod uwagę, że okleina kładziona będzie na meble znajdujące się w pomieszczeniu o dużej wilgotności i często dość wysokiej temperaturze. Na dodatek narażana będzie nie tylko na wodę i ciepło, ale również na tłuszcz i inne zabrudzenia. Element ten musi być zatem odporny na ich działanie i prosty w myciu. Okleina jest łatwo dostępna, można ją kupić za dość niewielkie kwoty w większości sklepów budowlanych. Poza tym trzeba również przygotować nóż (specjalny to tego typu materiału), miarkę, linijkę, a także substancję odtłuszczającą.

Jak okleić meble kuchenne? Na pewno trzeba na początku odpowiednio je przygotować, rozmontowując na mniejsze elementy, rozkładając, odkręcając wszelkie, gałki, uchwyty itp. Potem konieczne jest bardzo dokładne umycie każdej z części. Nie chodzi tu jednak o zwykłe przetarcie, ale o pozbycie się wszelkich możliwych zabrudzeń, okruszków, pyłków, kurzu, plam z tłuszczu. Najlepiej użyć produktu z alkoholem, który pozwala na szybsze i skuteczniejsze usunięcie nieczystości. Dodatkowo wpłynie to także na lepszą przyczepność i trwałość okleiny. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem spirytus, ale także zwykły detergent lub też płyn przeznaczony specjalnie do tego rodzaju czynności. Na koniec całość można również zmatowić, stosując na powierzchni mebli drobny papier ścierny. Choć ten krok nie jest wymagany, to na pewno warto go zastosować, ponieważ również wpłynie na lepsze utrzymywanie się okleiny. Jeśli się na niego zdecydujemy, trzeba pamiętać, by później usunąć pyłki i resztki, które pozostały po ścieraniu mebli.

Następny etap to najważniejsza czynność. Jeśli mamy wątpliwość, jak okleić meble kuchenne, warto zapoznać się z instrukcją na produkcie. Ponadto na pewno niezbędna będzie miarka – pozwoli ona poznać dokładne wymiary powierzchni, która ma zostać pokryta okleiną. Wycięcie odpowiedniego fragmentu materiału powinno odbywać się przy użyciu linijki lub specjalnej nakładki z zaznaczonymi liniami – tak, by elementy te były proste. Potem okleinę należy go przykleić, zachowując precyzję, ostrożność i nie spiesząc się przy tym. Całość należy więc nakładać kawałek po kawałku, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi, pamiętając jednocześnie, by dobrze przyciskać do mebla poszczególne fragmenty okleiny – pozwoli to uniknąć powstania nieestetycznych bąbli z powietrzem. W razie problemów warto poprosić o pomoc inną osobę, jednak z całą pewnością całe zadanie można wykonać zupełnie samodzielnie.

Skoro wiemy już, jak okleić meble kuchenne, trzeba wspomnieć o ostatnim, dodatkowym punkcie pracy. Na pewno o wiele lepsze rezultaty osiągniemy, jeżeli zdecydujemy się na ozdobienie całości. Meble, poza złożeniem, wymagają powtórnego zamontowania uchwytów. Te jednak mogą być już brudne lub odrapane, zatem znacznie osłabią ostateczny efekt naszych działań. Piękne, oklejone i wyglądające dzięki temu jak nowe meble kuchenne będą prezentować się o wiele gorzej z takimi nieestetycznymi elementami. Dobrym pomysłem jest więc rozważenie zakupu nowych uchwytów. W sklepach znajdziemy bardzo wiele rozmaitych rodzajów. Ciekawy kształt czy kolor gałki w meblach kuchennych może znacznie podnieść efekt wizualny wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here