Jak pomalować ściany

Dla wielu osób malowanie ścian kojarzy się raczej z dobrą zabawą, szczególnie jeśli nie robi się tego samemu. Warto jednak mieć na uwadze, że jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, aby zrobić to dobrze i nie dokładać sobie pracy. Dopiero wtedy malowanie może przekształcić się w dobrą zabawę. Przeczytaj ten artykuł i poznaj nasze praktyczne rady na to, jak szybko i dobrze pomalować ściany.

Kup taśmę malarską

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś malować ściany bez użycia taśm, to powinieneś doskonale zdawać sobie sprawę, że jest to znacznie trudniejsza opcja. Dlatego podczas zakupów, zadbaj o odpowiednią ilość taśmy malarskiej i zabezpiecz nią sufit i fragmenty ścian, które będą pomalowane na inny kolor oraz przyklej nią folię zabezpieczającą. Uważaj jednak na odrywanie taśmy i nie czekaj zbyt długo. Jeśli bowiem farba wyschnie, możesz zniszczyć efekty swojej pracy. Dlatego ściągnij ją, jak farba będzie jeszcze wilgotna, a przed drugim malowaniem nałóż kolejną na świeżo. Dzięki temu zyskasz estetyczną i równą granicę malowanej powierzchni.

Jaki wałek będzie najlepszy?

Słyszałeś kiedyś o tym, że wałki malarskie mają różne przeznaczenie i nie każdy nadaje się do wszystkich rodzajów farb? Dla przykładu, wałki z futra baraniego lub z pluszu nylonowego są odpowiednie dla farb rozcieńczonych wodą. Natomiast te z weluru, moheru czy popularnej gąbki będą najlepsze dla farb rozpuszczalnikowych i lakierów. Zanim więc przystąpisz do malowania ścian, dobierz odpowiedni wałek, a oszczędzisz sobie niepotrzebnej, dodatkowej pracy.

Ile farby nałożyć na ścianę?

Grubość warstwy farby ma istotny wpływ na uzyskany efekt finalny. Według profesjonalnych malarzy z firmy Malprof, wszystkie niedociągnięcia będą znacznie bardziej widoczne w przypadku grubszych powłok. W dodatku taka warstwa jest narażona na większą ilość odprysków z powodu utworzenia tak zwanej skorupy, która odpadnie przy nawet niewielkim uderzeniu, a czasem nawet i bez tego. Malując więc cienką warstwę umożliwiamy farbie wnikanie w podłoże, zyskując tym trwały efekt.

Przygotowanie podłoża

Kolejnym ważnym aspektem jest dobre przygotowanie podłoża. Pomijając ten etap możemy uzyskać nieestetyczny efekt końcowy, który będzie wiązał się z poprawkami. Aby tego uniknąć należy przygotować ściany przed malowaniem, poprzez nałożenie na nie gruntu. Ta czynność wyrówna chłonność ścian, zwiększy przyczepność farby i ochroni przed wilgocią. Poza dobrym gruntowaniem, powinno się także umyć ścianę, szczególnie w kuchni, ponieważ tłuste plamy i zabrudzenia zmniejszają przyczepność i czasem także przebijają przez nałożone warstwy farby.

Zwróć uwagę na pogodę

Poza typowymi czynnikami związanymi z kondycją ściany i z zasadami dotyczącymi malowania, powinieneś zwrócić uwagę na czynnik zewnętrzny, jakim jest pogoda na zewnątrz. Najlepiej podjąć się malowania podczas neutralnej pogody, czyli nie podczas mrozów, upałów i opadów związanych ze zwiększoną wilgotnością. Pamiętaj, że podczas malowania powinieneś mieć otwarte okno. Zapewni to odpowiednie schnięcie ścian, nie wydłużając ani nie skracając tego czasu. Zwiększona wilgoć przedłuży proces malowania, a upał może sprawić, że farba wyschnie szybciej, niż zdążymy oderwać taśmę, przez co skażemy się na poprawki. Malowanie nie jest prostą czynnością i wymaga większego skupienia, a przede wszystkim dokładności i staranności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here