Jak rozjaśnić przedpokój za pomocą luster?

Ciemne pomieszczenia są zmorą każdego, kto ma z nimi styczność na co dzień. Mało tego, że są niefunkcjonalne, to w dodatku wszelkie nasze starania, które włożymy, aby je upiększyć, pójdą na marne, ze względu na słabe oświetlenie, które nie wyeksponuje jego zalet. Jeśli chcemy to zmienić, ale nie wiemy jak, zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym podpowiemy, co zrobić na przykładzie przedpokoju.

Wady ciemnego przedpokoju

Jego jasność, zależy przede wszystkim od ilości i rozmiaru okien, zdarza się jednak, że przedpokoje nie zostały w nie wyposażone, co jest główną przyczyną słabego oświetlenia. Wówczas promienie słoneczne nie mają, którędy się dostać, a oświetlenie sztuczne, nie zawsze daje taki efekt, jakiego byśmy oczekiwali. Do wad należy więc zaliczyć fakt, że takie pomieszczenie bazuje jedynie na sztucznym świetle, które jest niewiarygodne i przekształca kolory.

Ponadto ciemny przedpokój jest po prostu nieestetyczny, nie zachwyci nas swoim wyposażeniem i będziemy chcieli, jak najszybciej z niego wyjść. Warto sprawić, aby to się zmieniło, wiadomo, że nie spędzamy w nim dużo czasu, ponieważ ogranicza się on głównie do założenia butów, czy zdjęcia kurtki, jednak mimo wszystko, dobrze jest inwestować w swoje mieszkanie.

Ostatnim minusem jest to, że ograniczony dostęp do światła, automatycznie sprawia, że chociażby w przypadku szafy z odzieżą wierzchnią, możemy mieć problem, aby w niej cokolwiek znaleźć. Niektórzy mogą pomyśleć, że jest to przesadne myślenie, ale nie ukrywajmy faktu, który jest stu procentowo pewny, mianowicie światło sztuczne, jest nieporównywalnie gorsze, od dziennego.

Jak zaradzić temu problemowi?

Po pierwsze zastanówmy się nad zmianą mebli i delikatnym remontem. Ciemne ściany, wzorzysta boazeria i ponure kolory, w tym przypadku nie będą dobrze wyglądać. Najlepszym sposobem będzie postawienie na jasne, pastelowe kolory, które orzeźwią pokój i dodadzą odrobinę blasku. Posiadacze ciemnych, topornych wykładzin, powinni natychmiastowo się ich pozbyć, na rzecz np. jej jasnej wersji lub paneli.

Bardzo ważna jest kwestia odnośnie mebli. Ten krok jest bardzo istotny i wiele zależy od tego, na co się zdecydujemy. Jeśli spodobają nam się ciemne szafki, nie ulegajmy pokusie, z tego względu, że tylko pogorszymy sytuację. Najlepszym wyborem będą oczywiście te w jasnych odcieniach, najlepiej z lakierowanym wykończeniem, ponieważ matowe, nie będą nam odbijały światła, tak jakbyśmy chcieli.

Ostatnim krokiem i równie ważnym, jak w przypadku mebli, jest zainwestowanie w dobrej jakości lustra. Większość osób wybiera lustra do przedpokoju, nie zdając sobie sprawy, jak ważną pełnią tam rolę. Mowa tu nie tylko o praktycznym rozwiązaniu, dzięki któremu możemy przeglądnąć się, przed wyjściem. Lustra do przedpokoju mają to do siebie, że optycznie zwiększają powierzchnię i obijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wygląda dużo korzystniej.

Lustra do przedpokoju

Można śmiało powiedzieć, że w znacznej większości domów, lustro w przedpokoju to żadna nowość. Kluczem jest jednak jego umiejętne dobranie tak, aby świetnie się komponowało z pozostałym wyposażeniem, powiększało pomieszczenie, a w dodatku je rozświetlało. Pamiętajmy jednak, że decydując się na model małych rozmiarów, nie uzyskamy spektakularnego efektu.

W celu polepszenia oświetlenia, możemy pomyśleć nad modelem oświetlanym lampkami ledowymi. Certyfikowane komponenty zagwarantują nam długi okres użytkowania, bez konieczności ich wymiany. Tym sposobem zyskamy nieco więcej światła, w bardzo dyskretny sposób. Poza tym tego typu oświetlenie, jest teraz bardzo modne, dlatego znajdziemy obszerną ofertę zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Naturalnie możemy także wybrać tradycyjną wersję, bez żadnych dodatkowych funkcji, który równie dobrze poradzi sobie z zadaniem. Bardzo ważny jest jego rozmiar, ponieważ im większe lustro, tym więcej światła będzie w stanie odbić. Dodatkowym plusem jest atrakcyjny wygląd luster pokaźnych rozmiarów, które zrobią wrażenie zwłaszcza na gościach, którzy nas odwiedzą.

Najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu ciemnych pomieszczeń

Podstawowym i bardzo często powielanym błędem, jest używanie ciemnych kolorów, bo skoro i tak jest ciemno, to nie da się z tym nic zrobić. Nic bardziej mylnego. Mimo wielu wad, jakie ma światło sztuczne, nie zapominajmy, że przebywając w ciemnych pokoju, zawsze z niego korzystamy. Jeśli dobierzemy żarówki o wysokiej mocy, które wystarczająco je doświetlą, wówczas zobaczymy, że ciemne meble, ściany i podłoga spotęgują ponury nastrój.

Umieszczanie małego lustra na bocznej ścianie. Jak już wspomnieliśmy nie musi ono być wcale podświetlane, aby spełniło swoją funkcję. Ważne jest jednak jego umiejscowienie w centrum, tak aby od razu po wejściu przyciągało uwagę. Lustro pełni tutaj kluczową rolę, a więc należy je należycie wyeksponować.

Ostatnim błędem jest zbyt słabe oświetlenie. O ile żarówki energooszczędne są dobre, o tyle niekoniecznie sprawdzają się w miejscach, w których spędzamy tylko chwilę. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zanim dadzą maksymalne oświetlenie, musi minąć chwila. W przypadku kiedy w przedpokoju jesteśmy zaledwie minutę, czy dwie, nie osiągnie ona pełnego zakresu. Ponadto trzeba zwracać uwagę na to, czy światło jest zimne, czy ciepłe.

Zalety jasnego przedpokoju

Najważniejszym plusem jest łatwość w znalezieniu czegokolwiek, co sprawiałoby problem, w przypadku ograniczonego dostępu do światła. W dodatku poprawa jego wyglądu, wyeksponowanie zalet i możliwość podziwiania jego wystroju. Jeśli chodzi o meble do przedpokoju, warto zainwestować w białe, lakierowane szafki, które będą się rewelacyjnie prezentowały w chłodnym świetle, odbijanym przez lustra. Z kolei skoro mowa o lustrach, wybierajmy je w zależności od stylu, na jaki się zdecydowaliśmy. Najistotniejsze jest to, żeby wszystko ze sobą współgrało i było pragmatyczne. Jeśli uznamy, że należymy do grona posiadaczy ciemnego przedpokoju, zapamiętajmy powyższe rady i postarajmy się je wprowadzić w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here