Jak wybrać kinkiet? 4 zasady, które pomogą Ci wybrać kinkiet do salonu

Chcesz stworzyć przytulny salon, wypełniony subtelną, nastrojową aurą? Aby osiągnąć taki efekt, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, a zwłaszcza atrakcyjne kinkiety. Oto 4 zasady, dzięki którym bez trudu wybierzesz kinkiet pasujący do Twojego wnętrza.

Kinkiet do salonu – dlaczego warto?

Wybierając oświetlenie do domu, warto przemyśleć najpierw, jakie funkcje powinno ono pełnić. Salon będzie przede wszystkim miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy, ale i pomieszczeniem pełniącym rozmaite funkcje użytkowe. W końcu to właśnie tam spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi lub zaszywasz się w wygodnym fotelu z ciekawą lekturą. A zatem oświetlenie w salonie powinno nie tylko rozjaśniać całe wnętrze, doświetlając punktowo poszczególne obszary, ale i tworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi.

Kinkiety to właśnie sposób na osiągnięcie tego złotego środka. Doskonale sprawdzą się w roli dodatkowego oświetlenia nad fotelem lub kanapą, na której odpoczywasz z książką czy gazetą. Są także wyjątkowym elementem dekoracyjnym, podkreślającym aranżację całego wnętrza i nadającym mu nieco magicznego, bardziej zmysłowego charakteru.

Jak wybrać kinkiet do salonu?

Warto pamiętać, że rodzaj oświetlenia w salonie będzie miał istotny wpływ na Twoje samopoczucie oraz komfort psychiczny. Jak zatem wybrać ten właściwy, mając tak wiele opcji do wyboru? Oto kilka wskazówek.

Dobierz intensywność światła

Pamiętaj, że to, jak intensywne będzie światło kinkietu, zależy nie tylko od żarówki, ale też od jego oprawki. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciepłego, przytulnego wnętrza, wybierz kinkiet z kolorowym, pełnym abażurem. Taki kinkiet daje nieco mniej światła, ale za to tworzy we wnętrzu niepowtarzalną, magiczną atmosferę. W zależności od ustawienia lampki żarówka będzie oświetlała tylko wybrane fragmenty pomieszczenia, na przykład fotel czy biurko, resztę pozostawiając w urokliwym półmroku.

Jeżeli jednak bardziej zależy Ci na maksymalnym doświetleniu wnętrza, wybierz kinkiet ze szklaną, przeźroczystą oprawą.

Kinkiet, a aranżacja salonu

Przy tak wielu możliwościach, jakie oferuje rynek, warto pokusić się o dobranie kinkietu pod wystrój salonu. W sklepach meblarskich i wykończeniowych znajdziesz rozmaite kinkiety i lampy ścienne, w wielu różnych wzorach i kolorach. Dostępne są zarówno klasyczne, bardzo dekoracyjne kinkiety z elementami drewna lub kryształków, jak i bardziej nowoczesne lampy w industrialnym stylu. Niektóre przypominają prawdziwe dzieła sztuki i z powodzeniem zastąpią obrazy czy inne elementy dekoracyjne.

Jeden kinkiet czy kilka?

Pojedynczy kinkiet sprawdzi się przede wszystkim nad biurkiem lub w rogu pomieszczenia, a więc gdy zależy Ci na doświetleniu jednego, wybranego miejsca. Warto jednak zastanowić się nad zakupem pary lub kilku kinkietów. Będą wyglądały doskonale rozwieszone po obu stronach kominka, lustra czy dużego obrazu.

W jakich odległościach od siebie można rozwieszać kinkiety? Najprościej rozmieścić je po obu stronach jakiegoś większego elementu, na przykład kominka. Jeśli chcesz, by zalazły się także na przeciwległej ścianie, rozmieść je w lustrzanym odbiciu. Pamiętaj też, by kinkiet wieszać na wysokości około 15 cm od górnej krawędzi okna. Jeśli wybrałeś model ze światłem skierowanym do góry, zachowaj odstęp przynajmniej 30 cm od sufitu.

Kinkiet jako oświetlenie zadaniowe?

W roli oświetlenia zadaniowego najlepiej sprawdzają się kinkiety ze światłem skierowanym w dół. Taką lampkę możesz zamontować na przykład nad biurkiem lub w kąciku do czytania. Jeśli przedpokój to także ulubione miejsce zabawy Twoich dzieci, warto wydzielić im właśnie kącik oświetlony dodatkowo kinkietem. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety z regulowanym ramieniem. Pozwala ono dostosować wysokość lamy do potrzeb i skierować promień światła na konkretny przedmiot czy miejsce, na przykład książkę, gazetę lub krzyżówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here