kolory ścian w kuchni

Kolory we wnętrzach odgrywają olbrzymią rolę. Nie tylko wpływają na ich wygląd, ale także kreują nasze samopoczucie, oddziałują na humor, nastrój i nastawienie do życia. Jakie barwy zaaranżować w kuchni? Sprawdziliśmy, jakie kolor sprawdzą się do jasnych oraz ciemnych mebli. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę, kupując farby kuchenne.

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli w kuchni?

Ciemne meble w kuchni od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Bardzo często aranżowane są w stylu: angielskim, glamour, retro, klasycznym oraz kolonialnym. Proste umeblowanie w tym kolorze może być także znakiem rozpoznawczym stylu minimalistycznego i loftowego. Urządzenie stylowego wnętrza nie jest łatwe, dlatego wcześniej warto poszukać inspiracji, np. w internecie. Elegancką i stylową kuchnię urządzisz z pomocą poradnika WnetrzeiStyl.pl. Na jakie kolory w niej postawić? W przypadku ciemnych mebli bardzo dobrym rozwiązaniem są jasne barwy. Doskonale sprawdzą się biel, beż, szarości. To neutralne kolory, które nie wychodzą z mody od lat. Na ich tle meble będą pięknie się wyróżniać i przyciągać wzrok, a przy tym wnętrze nie będzie sprawiać wrażenia mrocznego i przytłoczonego. Jasne ściany pozwalają na uzyskanie efektu czystości, na którym wielu z nas zależy w kuchni. Dobrym pomysłem mogą być także pastele, jednak należy uważać, aby wnętrze nie wyglądało kiczowato i tandetnie. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku ciemnych mebli jest zaaranżowane ciemnej lub czarnej jednej ze ścian.

Jaki kolor ścian, gdy w kuchni zaaranżowano jasne meble?

Lekkie, białe meble to w wielu kuchniach standard. Cenimy je sobie za to, że optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze, nie przytłoczą nawet małego pomieszczenia. Do tego są bardzo uniwersalne i doskonale pasują do kuchni, m.in. w klimacie: nowoczesnym, industrialnym, loftowym, prowansalskim, angielskim czy boho. Warto zaaranżować je na ciemniejszym tle. Bardzo ciekawym pomysłem jest pomalowanie ścian na kolory ziemi – zielenie, brązy, ciemne beże i szarości, a także rudości. Dobrze sprawdzą się również głęboki granat, a nawet czerń.

Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, optycznie przestrzeń powiększyć można, malując ściany w podobnej lub nieco jaśniejszej tonacji niż meble. Doskonale sprawdzą się nie tylko biele, ale także np. szarawe odcienie niebieskiego, które w tym sezonie są niezwykle modne. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku całość wnętrza może prezentować się nijako, więc dobrze postawić na przełamujące jednolitą kolorystykę dodatki czy elementy mebli np. blaty albo uchwyty do otwierania szafek i szuflad w kontrastowych barwach.

Jaką farbę wybrać do kuchni?

Wybór koloru farby do kuchni to tylko jeden z wielu czynników, który należy wziąć pod uwagę podczas kupowania produktu do pomalowania tego pomieszczenia. Bardzo ważne jest także, aby powłoka była odporna na działanie wilgoci, powstawanie na powietrzni ścian pleśni oraz na ścieranie. Bardzo dobrymi wyborami będą farby lateksowe, ceramiczne oraz akrylowe, najlepiej klasy 1. Dobrym pomysłem jest kupno produktu z wysoką plamoodpornością, przez co zanieczyszczenia nie wnikają w głąb ściany, a spływają po niej. Można szybko i łatwo usunąć je z powierzchni.

Podczas urządzania kuchni warto zabezpieczyć przestrzeń nad płytą lub kuchenką przed zabrudzeniem, o które podczas gotowania nietrudno. Można wykorzystać do tego np.: panele szklane, płytki ceramiczne, mozaikę, naturalny kamień, blachę (aluminiową, miedzianą lub stalową). Rozwiązanie powinno współgrać z kolorem kuchennych ścian oraz stylem, który dominuje we wnętrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here