Klejenie szkła metodą UV – na czym polega?

0
304

Szkło jest materiałem znanym ludziom od wieków i popularnym we współczesnej architekturze, budownictwie czy meblarstwie. Używa się go do produkcji wielu rzeczy, mających służyć właścicielom przez długie lata. Co prawda rzadko, lecz zdarza się tym tworzywom pękać pod wpływem obciążeń mechanicznych. Mogłoby się wydawać, że tafla nadaje się już wtedy tylko do wymiany. Nic bardziej mylnego – szkło, tak samo jak inne materiały da się również kleić. Niezbędny jest do tego odpowiedni klej i oczywiście poprawna technika aplikacji. W poniższym wpisie postaramy się więc wytłumaczyć, jak powinno przebiegać klejenie metodą UV oraz wskażemy, czy jest to trwały zabieg. Zapraszamy!

Dlaczego kleje UV stały się tak popularne?

Łączenie materiałów metodą UV jest idealnym wyborem dla wszystkich tych, którzy oczekują trwałego zespolenia poszczególnych fragmentów szkła o różnej specyfice. Nie jest to natomiast jedyny czynnik, przez który na wybór klejów UV decyduje się większość klientów. Istotna w tym wszystkim jest również estetyka. Jak doskonale wiadomo, szklane wyroby posiadają bardzo unikatową strukturę. Tafla jest bowiem jednolita, a nawet najmniejsze pęknięcie mocno wpływa na sam jej wygląd. Dzięki bezbarwności klejów UV, możliwe jest zapewnienie niemalże niewidocznego spoiwa, które zapewni produktowi możliwość ponownego użycia.

Metoda UV – co jest wymagane przy klejeniu szkła?

Sam klej jest jedynie częścią wyposażenia, jakie należy posiadać podczas spajania szkła. Bardzo ważnym przedmiotem w tej kwestii jest lampa UV, pod wpływem której produkt utwardza się na powierzchni klejonej. Każdy producent kleju UV do szkła powie również, że tego typu asortymentu używa się nie tylko do jednego, konkretnego materiału. Przy jego użyciu można spajać też tworzywo sztuczne czy metal. Ważne natomiast, aby przynajmniej jedna z klejonych powierzchni posiadała zdolność do przepuszczania światła ultrafioletowego. To właśnie promieniowanie wytwarzane przez lampę uaktywnia właściwości utwardzające kleju, co w krótkiej chwili daje znakomite efekty.

Cechy klejów UV świadczące o ich popularności

Tworząc swego rodzaju podsumowanie dotyczące klejów UV, można wspomnieć o ich wytrzymałości dla różnych materiałów. Są to bardzo solidne spoiwa, których przerwanie nie jest może niemożliwe, ale z pewnością nie należy do prostych. Dodatkowo gwarantują one niewidoczne ślady klejenia, dzięki czemu uszkodzona tafla szkła może być wdrożona do ponownego użytku. Istotny w tym wszystkim jest również czas. Podczas klejenia i utwardzania, sam produkt wysycha bardzo szybko. W kwestii wytrzymałości, klej na łączeniach zachowuje swoje właściwości i w żaden sposób się nie przebarwia.

Klejenie metodą UV pozwala więc złożyć ponownie każdego rodzaju konstrukcję szklaną. Nie ma znaczenia, z jakim typem szkła obcujemy – produkt ten okaże się jedynym słusznym wyborem dla wszystkich form tego tworzywa. Warto jednak kupować kleje UV dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Zły wybór produktu może trwale odbić się na kondycji szkła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here