Nowoczesne, ale zarazem nawiązujące do dawnych, opustoszałych magazynów i hal fabrycznych. Na pierwszy rzut oka bardzo surowe, a w gruncie rzeczy niesamowicie praktyczne w codziennym użytkowaniu. Stonowane kolorystycznie, lecz pełne wyszukanych i nietuzinkowych drobiazgów sprawiających, że cztery domowe kąty okazują się oryginalne i niepospolite. Styl industrialny w mieszkalnym zaciszu – jak go stworzyć? Poniżej kilka cennych podpowiedzi.
Powierzchnia
Podstawową cechą każdego obiektu minimalistycznego w stylu loftowym okazuje się przestronność. Nie ma szans na to, aby niewielka, wąska i niestandardowa kształtem klitka została zaaranżowana na wzór pustostanu, bo nie ma wówczas jak oddać charakteru całej aranżacji bazującej przecież w głównej mierze na zapewnieniu jak największej powierzchni do swobodnego przemieszczania się. Chodzi o to, aby nie zagracać wnętrza, ale celowo rezygnować z wielorakich dodatków upiększających typu zasłony, firanki, czy dywany, które przyczyniają się do optycznego zmniejszenia przestrzeni. Wizualnie, Twój industrialny dom ma sprawiać wrażenie obiektu o gigantycznych rozmiarach. W tym celu dobrze jest umiejętnie wybierać materiały wykończeniowe, z których wykonywane są podłogi, czy jakimi przykrywamy ściany, a mianowicie w tej stylizacji królują zwłaszcza beton, cegła, szkło i metal. Wszystkie one są nieco surowe, ale o to właśnie tu chodzi. By pokazać jednak, że nasze cztery kąty to nie stara fabryka, a przytulny i praktycznie urządzony dom, warto postawić na oryginalne i kreatywne dodatki. Przykłady ciekawych akcesoriów dekoracyjnych w stylu loftowym prezentuje między innymi znana marka BoConcept, która ma w swym zanadrzu wszystko, co konsument może sobie zażyczyć – od luster, do figurek i łóżka.
Kolorystyka
Nie ma sposobności oddać industrializm wnętrz, jeżeli nie postawimy na właściwy dobór odcieni kolorystycznych. Nie tyczy się to jedynie koloru farb pokrywających tynki, czy tonację parkietu, ale i wygląd poszczególnych elementów meblowych mających wypełniać typowo loftowe wnętrza. I tak warto postawić na beton architektoniczny w kolorze szarym, który świetnie sprawdzi się przykładowo jako ozdoba ściany na jakiej zaplanujemy powieszenie odbiornika telewizyjnego, czy wbudowanie kominka. Betonowe mogą być również barki, ławy oraz donice na kwiaty. Spektakularny efekt wizualny osiągniemy bez wątpienia, łącząc wspomniany beton z dodatkami drewnianymi, zwłaszcza w odcieniu jasnego dębu. Sporo asortymentu meblowego właśnie w tym kolorze oraz z tego szlachetnego surowca znajduje się na stronie wspomnianego już wcześniej sklepu BoConcept. Dla przełamania nudy prostych i jednolitych barw oscylujących między rozmaitymi tonacjami bieli, czerni, brązu i szarości, warto zastosować jakiś inny, bardziej wyrazisty odcień dla kontrastu. Przykładem mogą być mocno niebieskie czy kanarkowo żółte akcesoria uzupełniające wystrój, jakie dodadzą wyposażanemu pomieszczeniu stylu i gustowności.