Własny dom

Urządzanie własnego mieszkania to marzenie wszystkich tych, którzy mieszkania nie posiadają. Gdy już staną się szczęśliwymi posiadaczami domu czy mieszkania w bloku, to po jakimś czasie znów mają marzenia – tym razem dotyczące remontu, zmiany kolorów ścian, zakupu nowych mebli. Bardzo często plany remontowe i zmiana mebli związane są z najważniejszym miejscem w domu – z kuchnią. Kuchnia jest najważniejsza, bo wszyscy domownicy kilka razy dziennie się tam spotykają. Tam rządzi mama, babcia, albo inna szczególna osoba, która dba o rodzinę i przygotowuje smaczne posiłki. W kuchni lub obok niej jest często miejsce do spożywania posiłków – dla każdej rodziny to serce domu, miejsce spotkań, rozmów, codziennych i odświętnych biesiad.
Plany remontów pomieszczeń kuchennych wiążą się często z wymianą instalacji, podłóg, glazury na ścianach, z zakupem nowych urządzeń oraz mebli. I choć w sklepach meblowych jest ogromny wybór szafek do kuchni, to zdecydowana większość właścicieli mieszkań i domów decyduje się zainwestować w meble kuchenne na wymiar. To z jakiego materiału wykonane zostaną meble, jakie urządzenia w nich będą zainstalowane, z czego wykonana będzie podłoga i ściany zadecyduje o kosztach. Nowa kuchnia średniej wielkości robiona na wymiar może kosztować tylko dziesięć tysięcy złotych, ale równie dobrze może to być sto czy więcej tysięcy.
Od czego zacząć planowanie nowej kuchni? Najpierw ustalenie jakie urządzenia są nam potrzebne. Wybranie lodówki, zamrażarki, zmywarki, płyty kuchennej, piekarnika, kuchenki mikrofalowej, zlewozmywaka, okapu musi poprzedzić projekt dotyczący mebli. Gdy już wiemy, jakie urządzenia są nam potrzebne w kuchni, to projektant mebli oceni, czy wszystkie mogą być w naszej kuchni zamontowane a następnie wskaże ekipie remontowej jak i gdzie mają być rozmieszczone instalacje. Jest to bardzo ważne – bez odpowiednich przyłączy nie uda się instalacja urządzeń i montaż mebli.
Dobry projektant uwzględni wszelkie nasze sugestie dotyczące kolorów, rodzaju materiałów meblarskich, blatów, okuć i tym podobnych przy jednoczesnej konsekwencji w zachowaniu zasad ergonomii podczas prac w kuchni. Prace kuchenne powinny być ułożone w uporządkowanym ciągu, dzięki któremu nie męczą i nie wymagają niepotrzebnego pokonywania dużych dystansów. Tak właśnie myślą projektanci mebli, więc niech nikogo nie dziwi, że czasem nie zgadzają się na pomysły klientów.
Wybierając kolor warto pamiętać, że następne meble kuchenne na wymiar zamówimy za kilkanaście lub więc lat, więc sprawę należy dobrze przemyśleć. No jeśli ktoś ma dużo pieniędzy i lubi remonty, to nie musi się tą sugestią przejmować – może sobie kuchnie zamawiać nawet kilka razy w roku. Ale większość ludzi robi to niezbyt często, więc kierowanie się przy wyborze kolorów wyłącznie obowiązującymi trendami może spowodować, że nasza kuchnia za kilka miesięcy będzie niemodna, opatrzy się nam i znudzi. Lepiej wybrać nasz ulubiony kolor – temu większość z nas jest wierna przez całe życie.
Zamawiając meble kuchenne na wymiar warto wiedzieć, że producenci takich mebli mogą zastosować w nich dużo elektroniki i bardzo ciekawych rozwiązań technicznych. Meble w kuchni mogą otwierać się na dotyk. Szufladę ze śmietnikiem wystarczy lekko dotknąć kolanem, a cichutko się wysunie i pozwoli nam wyrzucić odpadki. Można mieć w kuchni pilota do sterowania wszystkimi urządzeniami. Są nawet szafki, które przeznaczone są dla osób poruszających się na wózkach – wysuwane półki automatycznie opuszczają się na odpowiednią wysokość.
Niezwykle istotne jest dobranie właściwego oświetlenia.Oświetlenie musi być funkcjonalne, dobrej jakości, doskonale oświetlające blaty robocze czy inne stanowiska do pracy, a przy tym ładne i współgrające z całością.
Blaty robocze które są nie tylko estetyczne, ale wytrzymałe na zarysowania warte są każdych pieniędzy. Można na nich kroić, wałkować ciasta, stawiać gorące garnki zdjęte z ognia, a one nie ulegają uszkodzeniom.
Do mebli trzeba również dobrać odpowiedni materiał na ściany, szczególnie w przestrzeni między szafkami górnymi i stojącymi. Popularną glazurę coraz częściej zastępuje kolorowe szkło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here