Meble kuchenne.

Urządzanie nowego mieszkania – marzenie wielu ludzi na całym świecie! Czasem jego realizacja wymaga wielu lat pracy, oszczędzania, wyrzeczeń. Ale posiadanie własnego dachu nad głową, swojej bezpiecznej przystani jest tak ważne, że każdy trud się opłaci po stokroć.
Gdy już zakupimy mieszkanie czy dom musimy go teraz dostosować do naszych potrzeb i urządzić według naszego gustu. Czasem jest to tylko kwestia drobnego remontu, ale bywa, że przed przeprowadzką musimy zrobić remont kapitalny a nawet przebudowę.
Spośród wszystkich pomieszczeń w naszym domu na szczególną uwagę zasługuje kuchnia. Dla zapracowanych singli może nie jest ona aż tak ważna jak dla rodzin, a szczególnie rodzin z dziećmi, ale i tak kuchnia powinna być sercem domu. Członkowie rodziny korzystają z kuchni wiele razy w ciągu doby. Tu przygotowywane są posiłki – kuchnia musi więc mieć odpowiednie wyposażenie ułatwiające to zadanie. W kuchni lub tuż obok niej jest jadalnia – miejsce spotkań rodziny, rozmów, bliskich kontaktów. W związku z tym kuchnia powinna być wygodna, estetyczna, sprzyjająca takim rodzinnym biesiadom. Już dawno kuchnie przestały być zamkniętymi pomieszczeniami na tyłach domu. Kuchnie wyszły na salony i nic nie zapowiada, że szybko stamtąd wyjdą. Jednym słowem: kuchnia musi być funkcjonalna i piękna. Aby uzyskać taki efekt najlepiej sprawić sobie kuchnię na wymiar. Meble kuchenne pod zabudowe już dawno przestały być luksusem. Coraz rzadziej zdarza się kuchenne umeblowanie złożone z gotowych kompletów zakupionych w sklepach meblowych. Nawet jeśli osoby urządzające mieszkanie decydują się na zakup mebli od znanych producentów w firmowych sklepach czy sieciówkach, to i tak komplety kuchenne są indywidualnie dostosowywane do wymiarów pomieszczeń. Można meble kuchenne zamówić w sklepie i tylko nieco zmodyfikować ich skład, rozmiar, kolor ale można również zamówić komplet mebli kuchennych wykonany w oparciu o unikalny projekt. Taki sposób urządzenia kuchni wymaga większych nakładów finansowych.
Najpierw decyzja o zakupie sprzętu kuchennego – przemyślenie jakie urządzenia będą nam potrzebne. Wybór płyty grzewczej, lodówki, zmywarki, okapu, zlewu, piekarnika to nie tylko przegląd nowości technologicznych – to ważna decyzja, która sprawi czy nasza kuchnia spełni swoją rolę. Duże rodziny potrzebują dwóch piekarników, wielkiej lodówki, znacznie więcej miejsca na naczynia. Singlom czy parom wystarczy jeden piekarnik, mała zmywarka i kilka szafek na sprzęty. Gdy decyzja o sprzęcie zapadnie należy skonsultować ją z projektantem mebli, a ten przekaże następnie wskazówki ekipie remontowej. Wskazówki dotyczą umiejscowienia gniazd elektrycznych, przyłączy wody, gazu, kanalizacji, wentylacji.
Kolejne decyzja to wybór materiałów z jakich wykonane zostaną meble. Meble kuchenne pod zabudowe z płyt mogą kosztować 8-10 tysięcy. Meble wykonane z cennych gatunków drzew egzotycznych mogą mieć wartość znacznie przekraczającą sto tysięcy złotych. Wybór materiałów to jednocześnie decyzja o kolorystyce pomieszczenia. Kolory mebli muszą współgrać z podłogą i ścianami, a te wykonywane są wcześniej. Należy więc dobrze przemyśleć decyzję o kolorach, gdyż położenie podłogi w nietypowym kolorze sprawi, że nie będziemy mogli zmienić decyzji o kolorach szafek czy blatów. No chyba, że zerwiemy podłogę i położymy nową. Podobnie warto pamiętać, że mebli kuchennych nie wymienia się zbyt często, więc kierowanie się modą czy podpowiedziami znajomych może sprawić, że źle dobrany kolor zacznie nam po jakimś czasie przeszkadzać i drażnić. Najlepiej wybrać ulubione barwy.
Meble kuchenne mogą mieć dodatkowe urządzenia ułatwiające otwieranie – nie trzeba w szafkach montować uchwytów bo można je łatwo otworzyć z pomocą dotknięcia. W przypadku takich mebli lepiej nie zamawiać drzwiczek lakierowanych, wykończonych na wysoki połysk, bo resztę życia spędzimy na usuwaniu śladów pozostawionych przez dłonie.
W kuchni ważna jest ergonomia, czyli ustawienie urządzeń w ciągu sprzyjającym wykonywaniu czynności w określonej kolejności bez niepotrzebnego miotania się od szafki do szafki czy od jednego urządzenia do drugiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here