Meble plastikowe - zalety i wady

Najtrwalsze, najsolidniejsze, najwygodniejsze i często też najatrakcyjniejsze meble ogrodowe tworzy się najczęściej z wysokogatunkowych materiałów. Za jeden z tych najlepszych uchodzi ostatnio technorattan. Jest to odmiana rattanu sztucznego, która została utworzona na jego podstawie. Dostrzeżono jednak, że prawdziwy rattan często okazuje się zbyt kruchy i łamliwy, dlatego postanowiono go ulepszyć i w taki sposób świat doczekał się odkrycia niesamowicie nowoczesnego technorattanu. Występujące na nim lekkie plecionki, uroczo otaczające konstrukcje meblarskie, to prawdziwa gratka dla miłośników czystego piękna, ale jednocześnie strzał w kolano dla osób, których budżety domowe są aktualnie mocno ograniczone. Technorattan jest materiałem świetnym i tego nie można mu odmówić, ale jest jednocześnie jednym z najdroższych współczesnych tworzyw. Kupując wykonane z niego meble, niby dokonuje się inwestycji w przyszłość, jednakże niektórzy ludzie nawet na coś takiego nie mogą sobie pozwolić, więc albo całkowicie zrezygnują z pozyskania nowych mebli, albo sięgną po nieco tańsze produkty, czyli chociażby meble ogrodowe plastikowe. Kilkanaście lat temu to właśnie one przeżywały swój szczyt popularności. Każdy pamięta te czasy i jest w stanie do nich szybko powrócić. Przypomnieć sobie, kiedy to jako dziecko mógł siadać w ogródku na niebieskim plastikowym krzesełku. Jeżeli cokolwiek się z nim stało, rodzice od razu je wymieniali – siedziska tego rodzaju kosztowały śmieszne pieniądze i dziś ich ceny prezentują się podobnie. Plastikowe krzesełka są więc zdecydowanie ekonomicznym wyborem, ale czy przez to, że klient płaci za nie mniej, nie zyskuje przypadkiem gorszych jakościowo produktów? Gdyby zapytać pierwszą z brzegu osobę o to, co sądzi o plastikowych mebelkach, na pewno uznałaby je ona za kruche, łamliwe i po prostu niewygodne. Należy jednak pamiętać o tym, że czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się nawet te najbardziej standardowe materiały. Jak zatem taki plastik wykonuje się w latach współczesnych? Czy ma on jeszcze cokolwiek wspólnego z materiałem użytkowanym kilkanaście lat temu?

Podobnie jak i kiedyś, tak i teraz meble ogrodowe plastikowe tworzone są z różnych odmian plastiku. Wyróżnia się dwa kluczowe rodzaje tego materiału, wykorzystywane zdecydowanie najczęściej właśnie w branży meblarskiej. Pierwszy z nich to plastik o nazwie “polichlorek winylu”, w skrócie po prostu PCV. Jeszcze do niedawna producenci mebli ogrodowych posługiwali się głównie nim. Tworzyli z niego wszystkie swoje stoły, krzesełka i ławy, wpływając na stosunek ludzkości do wyrobów plastikowych. Nie były one zbyt trwałe. Bardzo szybko się kruszyły i łamały. Plastik typu PCV nawet pod niewielkim obciążeniem potrafił się zarwać, przez co stawał się materiałem niebezpiecznym, skoro na większości mebli ogrodowych ludzie chcą usiąść albo przynajmniej coś na nich położyć. Ogrodowe mebelki wykonywane z nietrwałego polichlorku winylu były również bardzo podatne na odbarwienia. Ich soczysty i intensywny kolor już po upływie paru tygodni zaczynał blednąć, przez co albo trzeba go było raz jeszcze pofarbować, albo wymienić cały komplet mebli na nowy. Oczywiście do tej pory w niektórych sklepach meblarskich można spotkać się z zestawami tworzonymi z PCV. Nikt jednak nie powinien po nie sięgać. Zwłaszcza, że jest dla nich pewna lepsza alternatywa.

Za tę alternatywę uznaje się meble ogrodowe plastikowe wykonywane z unowocześnionego i znacznie bardziej wytrzymałego polipropylenu. Są one oczywiście trochę droższe od tych tworzonych z PCV, ale dalej pozostają tańsze od sztucznego rattanu. Mają natomiast wspaniałe właściwości techniczne. Mimo iż podstawą w ich wykonaniu ponownie jest plastik, nie ulegają one zbyt szybko przebarwieniom, potrafią zachować swój pierwotny wygląd i przede wszystkim intensywny kolor przez bardzo długi czas. Meble ogrodowe z polipropylenu doskonale radzą sobie także z wilgocią, częstym użytkowaniem i wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. To tanie produkty na miarę dzisiejszych czasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here