Czy wiesz, że meble ogrodowe można zrobić samemu i ich wygląd będzie lepszy od katalogowych przeróbek? Czy wpadłeś może kiedyś na pomysł, aby huśtawkę zrobić z gałęzi?
Dziś drewniane meble ogrodowe to kreacja naszej wyobraźni. Pomysłowość w wykonaniu nie jest ograniczeniem, najczęstszym utrudnieniem okazuje się wielkość ogrodu.
Więc meble ogrodowe drewniane – jak zrobić ?
Najpopularniejsze i najszybsze w wykonaniu są meble z palet. Są to poukładane palety, zamocowane, zaimpregnowane oraz pomalowane na dogodny dla nas kolor. Z tego materiału można zrobić stolik, siedzenia, a nawet łóżko, które świetnie służy do wypoczynku pod drzewem. Palety można wyłożyć poduszkami dostępnymi w sklepach, bądź zamówić na wymiar. Efekt jest niesamowity, ponieważ są to meble trwałe, bardzo gustowne i pasują do każdego typu ogrodu.
Kolejnym pomysłem, jaki czeka na realizację, są to huśtawki z grubych konarów. Faktem jest, że konary wcześniej trzeba poddać obróbce, takiej jak sezonowanie drewna, korowanie i impregnacja. Impregnacja jest ważna w każdym rodzaju drewna, ponieważ chroni nasz materiał przed kornikami, przed wnikaniem wody w drewno, przedłużając żywotność. Huśtawkę należy dobrze zakotwiczyć w ziemi, aby była stabilna, spiąć poszczególne elementy dobrymi kołkami i najczęściej pomalować lakierem, gdyż drewno samo w sobie jest piękne.
Rattanowe meble, czyli inaczej tkane. To dość innowacyjny pomysł, lecz również wykorzystywane jest tu drewno. Otóż w sklepach oko cieszą piękne plecionki najczęściej z tworzywa sztucznego. Mało kto wie, że takie meble można samemu zrobić na przykład z najmłodszych pędów wierzby o pokroju krzewiastym. Wyplatanie takich mebli jest dziecinnie proste. Ważnym czynnikiem podczas wyplatania jest para wodna wnikając we włókna drewna powodując, że gałęzie stają się bardzo elastyczne.
Kolejnym materiałem na meble ogrodowe są korzenie drzew, które po karczowaniu ogrodów najczęściej są wyrzucane za płot. Nie ma bardziej autentycznej nogi pod ławę ogrodową jak korzeń. Odpowiednio oczyszczony z ziemi, zaimpregnowany i polakierowany będzie niezwykłym elementem każdego tarasu. W korzeniach piękne jest to, że każdy z nich jest inny, każdy ma inną wysokość i każda zrobiona ława jest niebanalna.
Drewno z jakiego są wykonane meble różni się w zależności od wielu czynników. Najpopularniejsze gatunki to zazwyczaj sosna, świerk, dąb, wiąz, jesion, modrzew, orzech, Każdy z nich jest piękny na swój sposób i każdy z nich posiada inne właściwości.
Sosna jest materiałem niedrogim, posiada ciekawe usłojenie, jest łatwa w obróbce, jest doskonałym materiałem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z drewnem.
Świerk można właściwościami porównać do sosny, jednak jak twierdzą nasi górale, można zrobić z niego wszystko.
Dąb ze względu na swoje naturalne wady, jak sęki i krzywizny jest materiałem trudnym do obróbki. Jest to jednak drewno bardzo wytrzymałe i nadaje się na przykład na blaty kuchenne w kuchni ogrodowej.
Wiąz charakteryzuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dobrze się toczy, trudno poleruje, parzone dobrze się wygina. Drewno to polecane jest do części ozdobnych jak na przykład zaokrąglone oparcia w ławkach.
Jesion właściwościami przypomina strukturę oraz twardość dębu. Idealnie można go wykorzystywać na tarasy czy blaty, całe meble ogrodowe. Taki stół o ławy czy krzesła spokojnie mogą stać na otwartej powierzchni.
Modrzew kolorem przypomina róż do policzków, jego barwa różowo- czerwona powoduje, że jest najpiękniejszym materiałem. Swoimi właściwościami porównuje się z dębem i co istotne owady żerujące jak na przykład korniki nie przepadają za modrzewiem. Być może jest to główna przyczyna w trudności dostępu do tego materiału jak i jego ceny.
Orzech posiada piękną barwę i usłojenie. Jest również jednym z najdroższych materiałów, ze względu na swoje właściwości. Jest drewnem twardym i trwałym. Orzech jest unikalny ponieważ każda kłoda posiada inny wzór.
Jak widać meble w naszym ogrodzie ogranicza tylko nasza wyobraźnia i wielkość działki.