Meble z palet

Chcąc odświeżyć wygląd naszego mieszkania, balkonu i tarasy nie musimy wydawać pieniędzy na nowe meble. Niewielkim kosztem możemy stworzyć je własnoręcznie z dostępnych, lekkich, tanich i ekologicznych materiałów. Te właśnie zalety mają meble z palet, które możemy stworzyć we własnym zakresie. Koszt takiego wytworzenia jest niewielki – potrzeba nam jedynie trochę materiałów, kilku narzędzi i kreatywności, a efekt nas zaskoczy.
Meble z palet doskonale wpisują się w styl życia zwany zero waste, w którym to staramy się nie marnować przedmiotów i nadać im nowe życie. Oprócz tego DIY, czyli do it yourself, trend zachęcający do robienia rzeczy samodzielnie, a nie kupowania ich gotowych, również doskonale pasuje do tego typu mebli, które w końcu tworzymy sami i nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić je tak, jak chcemy. Dzięki temu nasze mieszkanie nabierze charakteru i będzie odzwierciedlać naszą duszę.
Jak zrobić meble z palet? Pierwszym materiałem, bez którego nie zaczniemy pracy, są oczywiście palety. Można je zakupić w Internecie, a cena jednej sztuki to kilkanaście złotych. Oprócz tego potrzebować będziemy narzędzi do ich obróbki, a więc wkrętarkę, szlifierkę lub papier ścierny, kątowniki i płaskowniki metalowe, śruby, masę szpachlową do drewna, impregnat do pewna oraz emalię do drewna. Do malowania potrzebne będą nam wałki i pędzle w różnych rozmiarach. Jeśli chcemy nasze meble dodatkowo wykończyć i ozdobić, powinniśmy się zaopatrzyć w materace, poduszki, pledy czy szkło hartowane.
Z palet możemy stworzyć stoliczek albo kanapę. Warto zacząć od projektu i obmyślenia wymiarów mebla – jeśli jego długość będzie wielokrotnością długości palet, unikniemy cięcia ich. Kanapę zazwyczaj robi się na wysokość dwóch palet, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ją obniżyć lub podwyższyć.
Palety najpierw należy obrobić: oczyścić z zanieczyszczeń, usunąć skazy, oszlifować, by pozbyć się drzazg i nierówności. Powierzchnia palety musi być gładka i równa, a nierówności i bruzdy wypełnione masą szpachlową do drewna.
Następnie przystępujemy do malowania drewna. Najpierw należy je zaimpregnować bezbarwnym środkiem, który uchroni je przed warunkami atmosferycznymi, grzybem i szkodnikami. Później warto palety zagruntować, by emalia nie odchodziła od powierzchni. Ostatnim krokiem jest nakładanie farby. Jeśli nie chcemy malować drewna, wystarczy impregnacja i bezbarwna lakierobejca.
Palety, które tworzyć będą siedzisko, łączy się kątownikami, płaskownikami lub śrubami, najlepiej tak, żeby nie były one widoczne (chyba że zależy nam właśnie na takim efekcie). Podobnie postępujemy z paletami stanowiącymi oparcie i łączymy obie części wkrętami lub płaskownikami. Wykończenie daje nam duże pole do popisu – możemy do drewna przymocować materac (na rzepy albo inne łączenia), dorzucić kolorowe poduszki, rozłożyć pled. Wszystko zależy od naszego wyobrażenia.
Do takiej kanapy pasować świetnie będzie stolik z palet. Po wstępnym projekcie jego wymiarów postępujemy podobnie – czyścimy, szlifujemy, impregnujemy i malujemy palety. Palety stawia się jedna na drugą, tworząc stoliczek i mocuje za pomocą łączeń. Taki stolik można wykończyć za pomocą szkła hartowanego – podkreśli to estetykę i nada elegancji, a także ułatwi utrzymanie stolika z palet w czystości. Taki stolik możemy również zrobić mobilnym – wystarczy umocować kółka. Dzięki nim nie będziemy się martwić, że stolik porysuje podłogę.
Niezależnie od tego, jaki mebel chcemy stworzyć z drewnianych palet, najważniejsza w tym procesie będzie ich obróbka – tylko dobrze oczyszczone, oszlifowane i zabezpieczone meble będą się świetnie prezentować i długo cieszyć nasze oczy, w szczególności jeśli zamierzamy umieścić je na tarasie, balkonie czy w ogrodzie, gdzie będą narażone na warunki atmosferyczne. Niezależnie od tego, jak ozdobimy nasz mebel, z pewnością będzie on napawał nas dumą – tworzenie takich mebli to duża zabawa i ogromna satysfakcja, że z właściwie niczego potrafiliśmy stworzyć coś pięknego i funkcjonalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here