Nawozy dolistne

Nawożenie to podstawowa czynność pielęgnacyjna, mająca za zadanie uskutecznić wzrost i rozwój roślin. Rośliny można nawozić w różny sposób oraz przy użyciu różnego rodzaju nawozów – zarówno tych dedykowanych dla okresu wzrostu, kwitnienia, jak i innych, specjalistycznych środków. Każdy rolnik i hodowca roślin zdaje sobie sprawę, że istotną formą wzrostu jest nawożenie dolistne. Z tej formy nawożenia korzysta się przede wszystkim w okresie wzrostu roślin, gdy są narażone na niedobory odpowiednich składników. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy specyfikę nawozów dolistnych oraz podpowiemy – dlaczego warto i należy z nich korzystać.

Kiedy stosujemy nawozy dolistne?

Wśród dostępnych na polskim rynku nawozów znajdziemy najróżniejsze środki przeznaczone do zwiększania i poprawy jakości wzrostu roślin. Część z nich stosuje się bezpośrednio do gleby; ich aplikacja polega zazwyczaj na wymieszaniu z wodą, a następnie nawodnieniu okolicy korzeni. Dzięki temu obecne w nawozie substancje odżywcze zostaną przyswojone przez roślinę.

Nawozy podawane do gleby mogą działać natychmiastowo bądź jedynie inicjować odpowiednie reakcje i przemiany chemiczne. W tym drugim wypadku, działanie nawozu może obejmować okres nawet do pięciu lat, w trakcie którego nawóz zasila roślinę.

Osobną grupę stanowią nawozy dolistne, charakteryzujące się odmienną formą aplikacji oraz odmiennym mechanizmem działania. Ich aplikowanie polega na spryskiwaniu powierzchni liści oraz łodyg roślin. Dzięki temu przyswojenie odpowiednich składników odżywczych odbywa się szybciej niż w przypadku nawożenia do korzeni (zwanego również systemowym).

Nawozy dolistne – zasada i cel działania

Nawozy dolistne stosujemy przede wszystkim, gdy rośliny wykazują zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Wówczas, nawożenie dolistne jest skutecznym sposobem, by szybko uzupełnić braki pokarmowe.

Nawozy dolistne występują w wielu odmianach, dedykowanych dla określonych gatunków roślin (szeroką ofertę nawozów dolistnych znajdziesz na: adob.com.pl) – takich jak zboża, warzywa, rośliny owocowe, a także rośliny hodowlane.

Z nawożenia dolistnego korzystają zarówno samodzielni rolnicy (produkujący żywność na własny użytek lub w celach sprzedażowych), jak i duże przedsiębiorstwa wytwórcze. W każdym wypadku nawożenie dolistne jest dobrym sposobem na zwiększenie plonów i poprawę jakości roślin.

Wraz z nawozami dolistnymi często stosuje się także dodatkowe preparaty, zwiększające poziom ich przyswajania przez rośliny. Do takich należą preparaty wspomagające, stosowane wraz lub naprzemiennie z nawozami dolistnymi.

Za pomocą nawozów dolistnych możemy zaspokoić zapotrzebowanie na takie składniki odżywcze jak: azot, potas, sód, magnez, a także (w nieco mniejszym zakresie) fosfor i wapń. Znajdziemy także określone typy nawozów, służące do zaspokajania określonych rodzajów niedoborów – jak nawozy magnezowe lub siarkowo-magnezowe.

Warto na koniec podkreślić, że choć nawożenie dolistne pomaga zaspokoić niedobory odżywcze roślin, to jednak sam proces nawożenia może być dla nich lekkim szokiem, w niewielkim stopniu zaburzającym pracę całego organizmu rośliny. Dlatego zaleca się, aby nawozy dolistne stosować w określonych odstępach czasu, aby „szok” spowodowany ich podaniem nie naraził roślin na zahamowanie wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here