Nie wyrzucaj... odnawiaj!

Marzą ci się nowe meble do salonu, a i w kuchni też przydałoby się wymienić te stare, już brzydkie meble. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Meble naprawdę nie są tanim wydatkiem. Jeśli zależy nam na porządnych meblach, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu (w zależności od gabarytów naszych pomieszczeń) tysięcy złotych. Przy średnich zarobkach w naszym kraju mało kogo stać na taki wydatek. Może w takim razie wziąć kredyt? W końcu powinniśmy się czuć najlepiej w swoim własnym domu. A tylko ładne wnętrza nam na to pozwolą. Jednakże kredyt nie jest rozwiązaniem, zwłaszcza dla tych osób, które mają już jakieś zobowiązania lub są w dołku finansowym. Nie wiem dlaczego, ale część społeczeństwa żyje ponad stan. Nie ważne, że ich na coś nie stać. Nie zapłacą rachunku, ale kupią np. nowy telewizor albo pojadą na wycieczkę. Nie tędy droga. Zapominamy, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nie musisz wyrzucać starych mebli, a nawet nie powinieneś. Nie wyrzucaj, wykorzystaj. Brzmi to dziwnie? Tylko ci się tak wydaje. Niektórzy myślą racjonalnie i te osoby (chwała im za to) popularyzują różne metody na odnawianie np. mebli. To coś w sam raz dla ciebie. Myślisz, że to jest za trudne dla ciebie? Wcale tak nie jest. Wystarczy tyko odrobina zapału, trochę więcej czasu i możesz stworzyć coś naprawdę genialnego. Jak odnowić meble?
Jest kilka metod i technik na to. Oto najpopularniejsze metody:
1. Tapicerowanie. Potrzebne będą: tkanina obiciowa, zszywacz tapicerski, gąbka tapicerska oraz pistolet z klejem na gorąco. Nową tapicerkę możesz założyć w swoim ulubionym, ale już wysłużonym fotelu lub na jadalnianych krzesłach. Sposób ten sprawdzi się przy meblach, które nie są zbytnio skomplikowane, nie będziesz musiał wymieniać sprężyn itd. Wiadomo, że pewne rzeczy niestety najlepiej zostawić fachowcom. I jeśli rzeczywiście zależy ci bardzo na danym meblu, ale sam nie będziesz w stanie zmienić obicia, to warto właśnie udać się do specjalisty i zapytać o koszt. Może być tak, że wyjdzie cie to taniej niż zakup nowej rzeczy.
2. Oklejanie mebli. Służą do tego tapety, okleiny, tkaniny, dostępne w różnych wzorach. Jest to metoda bardzo efektowna, jednakże wymaga precyzji. Musisz przygotować się i zdecydować, jak będziesz oklejał meble. Najczęściej przed położeniem np. tapety zaleca się zmatowić powierzchnię mebla. Dodatkowo przy oklejaniu trzeba pamiętać, aby podczas przytwierdzania materiału do powierzchni nie powstawały nieestetyczne bąbelki, a jeśli już się pojawią, to na bieżąco je usuwać np. szpachelką.
3. Malowanie. Jest to najłatwiejszy sposób na odnowienie mebli i do tego stosunkowo tani. Poza tym producenci oferują szeroką gamę farb do tego dedykowanych i możemy uzyskać dzięki temu naprawdę bardzo fajny efekt. W sklepach znajdziemy farby: akrylowe, ftalowe, kredowe, bejce, lakier olejny, emalie akrylowe do drewna. Każda farba ma trochę inne właściwości, inne stopnie trwałości, ścieralności. To jaką wybierzemy, zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Malowanie zaczynamy od odkręcenia klamek, uchwytów, a następnie przechodzimy do usuwania zabrudzeń, plam z powierzchni mebli. Możemy również pozbyć się wgłębień, rysów, poprzez nałożenie specjalnej masy wypełniającej te ubytki. Później musimy meble zmatowić, by farba miała lepszą przyczepność. Do malowania używamy pędzli, by dotrzeć w trudno dostępne miejsca oraz wałków do dużych powierzchni. Zazwyczaj jedna warstwa farby nie wystarczy. Pamiętaj, by nakładać kolejne, dopiero po wyschnięciu poprzedniej. W momencie, kiedy efekt będzie już zadowalający, pozostawiamy meble w przewiewnym miejscu, by całkowicie i ostatecznie wyschły oraz aby pozbyć się ewentualnych nieprzyjemnych woni farby.
Już wiesz, jak odnowić meble. Wybierz swój sposób i działaj. Uwierz mi, że stare meble mogą zyskać naprawdę bardzo oryginalny i efektowny wygląd. Nigdzie w sklepie tego nie dostaniesz. Nie potrzebujesz dużego zmysłu artystycznego, by zrobić to sam w domu. Potrzebna jest tylko chęć zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here