Nowoczesne budownictwo a ogrzewanie grzejnikami

Nowoczesne budownictwo ma pewne cechy charakterystyczne, które sprawiają, że ogrzewanie mieszkania grzejnikami (a zwłaszcza salonu) potrafi być niemałym wyzwaniem. Na szczęście jednak są pewne rozwiązania, które możemy zastosować (i to najlepiej już na etapie budowy), aby ten problem rozwiązać. W takim razie jak ogrzewać mieszkania grzejnikami, jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym budownictwem?

Dlaczego w nowoczesnym budownictwie trudno ogrzewać grzejnikami?

Nowoczesne budownictwo ma to do siebie, że celuje w jak najbardziej przestrzenne, otwarte i duże pomieszczenia. Żeby jeszcze pogłębić efekt przestrzenności, często wykorzystuje się wielkie okna, często nawet na całą szerokość i wysokość ściany. Przeszklenia są nie tylko modne, ale też pozwalają na wpuszczanie do pomieszczenia dużej ilości naturalnego światła i dają piękny widok. W takim razie w czym jest problem?

Tradycyjnie grzejniki https://mat-dom.pl/ stawia się pod parapetem lub jak najbliżej okna, ponieważ tam są największe straty ciepła. Możemy oczywiście ustawić grzejnik na drugim końcu pomieszczenia, ale nie zmieni to faktu, że od tak wielkich okien po prostu wiać będzie chłodem.

Jakie grzejniki nadają się do nowoczesnego budownictwa?

Rodzajów grzejników https://mat-dom.pl/ jest bardzo dużo, ale w nowoczesnym budownictwie sprawdzą się przede wszystkim grzejniki kanałowe (a także ogrzewanie podłogowe). Dlaczego?

Mają one formę wykonanego w podłodze kanału, do którego wciągane jest zimne powietrze, a następnie grzejnik je ogrzewa i wypuszcza z powrotem. Dzięki temu pomieszczenie rozgrzewa się szybko i równomiernie wraz z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu. Nie trzeba się martwić o to, że jedna część pomieszczenia będzie lodowata, a druga gorąca.

Taki kanał można umieścić nawet w pobliżu okien, a do tego nie zajmuje on miejsca i nie wymaga istnienia parapetu. W lato możemy go nawet wykorzystać nie do ogrzewania, a do schładzania powietrza.

Ogrzewanie podłogowe ma nad grzejnikami kanałowymi pewną przewagę: nie wymaga żadnej konserwacji i nie rzuca się w oczy, ponieważ znajduje się całkowicie pod podłogą i nie jest w żaden sposób widoczne. Minus tego rozwiązania jest taki, że będziemy musieli zdecydować się na wykończenie podłogi materiałem dobrze przewodzącym ciepło, w przeciwnym wypadku ogrzewanie nie będzie prawidłowo działać.

Nowoczesne budownictwo jak widać stwarza nieco problemów w zakresie ogrzewania, ale nie jest wcale tak trudno je rozwiązać. Można dzięki temu cieszyć się zarówno dużą ilością przeszklenia, a także dobrze i równomiernie ogrzanym pomieszczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here