Nowoczesne wnętrza mieszkalne i handlowe (jak w małych sklepach, lokalach gastronomicznych, innych punktach sprzedaży czy obsługi klientów) wymagają zastosowania nowych mebli, zgodnych z pożądaną stylistyką. Liczy się zazwyczaj minimalizm, ale czasami stawia się także na pragmatyzm. Niejednokrotnie jednak w modnych aranżacjach wykorzystuje się antyki lub inne meble odrestaurowane, a więc znajdujące się na powrót w stanie, jaki można nazwać “niemal” idealnym. Z mebli najkorzystniejsze do takich wnętrz będą metalowe, z dodatkami z ozdobnego betonu, a także oczywiście drewniane. Do najlepszych jakościowo należą meble dębowe, orzechowe, a z drewna drzew iglastych – sosnowe.
Sosna bowiem to drzewo szybko rosnące, powszechne, niepotrzebujące specjalnych warunków do rozrostu. Drewno sosny charakteryzuje się dobrym stopniem twardości w porównaniu ze stopniem nadawania się do obróbki. Jest dość jasne, a więc też dość swobodnie da się je barwić na pożądane odcienie czy kolory za pomocą różnych bejc, których obecnie jest dość duży wybór na rynku.
Odnowienie mebli jest współcześnie rzeczą jak najbardziej pożądaną. Wiele warsztatów takimi renowacjami zajmuje się na co dzień. Zdarza się często, że osoby zamawiają odnowienie własnych mebli według swojego pomysłu. Poza tym warsztaty także same z siebie dokonują takich renowacji, wykorzystując zakupione stare, uszkodzone meble. Po ich odrestaurowaniu sprzedają je za wielokrotność tego, co zainwestowały. Stare meble z nowym wyglądem stały się po prostu kultowe, chętnie nabywane. Świadczą o dobrym guście, indywidualizmie, nostalgii do przeszłości.
Niestety zamówienie odrestaurowania mebli lub kupienie już odnowionych to dość duży koszt. Nie każdego stać na taki pojedynczy mebel, a co dopiero umeblowanie całego pomieszczenia w jednym stylu, całym odrestaurowanym kompletem sosnowym.
Jeśli chcemy, możemy takiego odnowienia dokonać samodzielnie, własnymi siłami, w domu, piwnicy, garażu czy dostępnym nam warsztacie. Najlepiej, jeśli pomieszczenie jest wentylowane lub chociaż wietrzone, dobrze oświetlone i nie nazbyt zabrudzone (ze względu na zagrożenie przyczepiania się brudów do bejcy i lakieru podczas prac renowacyjnych).
Warto zatem – dla satysfakcji, ale i zaoszczędzenia pieniędzy – zastanowić się, jak odnowić meble sosnowe, które posiadamy, samodzielnie i sprawnie. Nauczyć się tego możemy z różnych podręczników, z filmików video w internecie albo na warsztatach, które organizowane są w większych miastach.
Po pierwsze należy wszystkie powierzchnie zeszlifować. Dzięki temu przygotujemy je do dalszych faz działania. Pozbywamy się zatem starego lakieru, farb oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Wyrównujemy powierzchnię, a której mogłyby być ubytki i widoczne rysy. By zeszlifować powierzchnię, należy użyć przy większych “obszarach” szlifierki lub do fragmentów mniej dostępnych papieru ściernego.
W drugiej fazie wyrównujemy nierówności typu ubytki i rysy szpachlą do drewna, by powierzchnia była wyrównana. Prawdopodobnie będzie trzeba nałożyć kilka warstw szpachli, co jakiś czas przecierając papierem ściernym – tak aby ostatecznie uzyskać równą powierzchnię: bez wgłębień (od rys) ani wypukłości (od szpachli),
Następnie bejcujemy drewno jedną z wielu rodzajów bejc. Wybieramy taką, która najlepiej podkreśli zabarwienie drewna i doda charakteru sosnowemu drewna, pełnego swoistych wzorów. Bejcę nakładamy gąbką albo miękką szmatką, nie zostawiającą włókien. Pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, zgodnie z instrukcją producenta, zawartą na opakowaniu bejcy.
Kolejna fazy prac renowacyjnych nad meblem z drewna sosnowego to lakierowanie powierzchni lakierem. Lakier to substancja zabezpieczająca przed uszkodzeniami. Jest po wyschnięciu twardy, połyskujący lub bardziej matowy. Rozprowadzamy go na przygotowanej powierzchni zabejcowanej pędzlem lub wałkiem do lakierowania. Następnie czekamy kolejne godziny, a nawet całe dni. Niektóre lakiery wymagają nakładania kilku warstw po sobie, z odpowiednimi przerwami.