W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na odnawianie mebli, a nie koniecznie kupowanie nowych, których niekiedy jakość wykonania i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Aby proces odnowy przebiegał sprawnie i przede wszystkim trwale, warto pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza aby nie zniszczyć naszych mebli.
Na pewno większość z nas posiada w swoim mieszaniu meble, które kiedyś cieszyły oko i ozdabiały wnętrze, a dzisiaj brakuje im już uroku. Najczęściej w mieszkaniu zużywają się meble kuchenne, gdyż to właśnie kuchnia jest sercem domu i to tam zazwyczaj spędza się najwięcej czasu. Czy zatem zawsze powinniśmy się decydować na wybór najprostszego rozwiązania jakim jest kupno nowych mebli w markecie? Posiadając meble z tak zwanej sklejki, nie zawsze warto poświęcać czas i energię na odnowę, ale i często takie meble można uratować i tchnąć w nie drugie życie. Najbardziej opłacalne jednak jest odnawianie mebli drewnianych. Jak odnowić meble kuchenne z drewna i czy z tą czynnością uporamy się bez specjalistów?
Wbrew pozorom wcale nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi, wystarczy tylko trochę wolnej przestrzeni, chęci i podstawowych narzędzi do pracy. Przed przystąpieniem do działania warto ocenić, w jakim stanie jest nasz mebel, czy nie ma żadnych ubytków, które należałoby później uzupełnić oraz czy drewno jest zdrowe. Jeżeli chodzi o narzędzia, niezbędne będą też różne grubości papieru ściernego, którym będziemy usuwać stare istniejące powłoki, do tego też może przydać się metalowa szpachelka, pędzel oraz miękka ściereczka.
Pierwszym etapem powinno być właśnie przygotowanie podłoża, czyli oczyszczenie mebla ze starych lakierów czy farb, tylko wtedy zyskamy gwarancję, że nasz mebel posłuży nam jeszcze przez długi czas. Dobrym narzędziem służącym do tej pracy będzie np. szlifierka oscylacyjna i papier ścierny. Szlifowanie jest bardzo ważnym etapem, którego pominąć absolutnie nie można, jeżeli chcemy uzyskać zadowalający nas efekt. Jeżeli chodzi o sprzęty trzymane na zewnątrz, typu meble ogrodowe wystarczy szlifowanie papierem o granulacji 160, natomiast jeżeli chodzi o meble, które będziemy użytkować w mieszkaniu, konieczna będzie obróbka w dwóch etapach, najpierw papierem z granulacją 180, później 220.
Etapem drugim powinno być odpylenie odnawianych powierzchni i usunięcie z nich wszelkiego rodzaju pozostałych po szlifowaniu pyłów i kurzu. Jeżeli w tym momencie zauważymy jakieś ubytki na strukturze drewna, to właśnie teraz należałoby je uzupełnić odpowiednie dobraną kolorystycznie masą szpachlową tak, aby pasowała drewna.
Etap trzeci to nanoszenie warstwy ochronnej i kolorystycznej. Meble drewniane w stanie surowym nie są odporne na wilgoć, zabrudzenia czy nadmierne nasłonecznienie, dlatego właśnie należy je odpowiednio zabezpieczyć, abyśmy mogli cieszyć się ich wspaniałym wyglądem przez długi czas. Teraz jest właśnie ten moment, gdzie musimy zdecydować czy nadamy ozdobie naszego mieszkanie połysku, czy też zdecydujemy się na lakier matowy. Na rynku znajduje się wiele preparatów chroniących drewno i nadających im niesamowitego charakteru dlatego też wybrać je należy rozważnie tak, aby potem nie żałować. Jeżeli przy okazji renowacji mebla chcemy też nadać mu koloru powinniśmy wybrać lakierobejcę, która łączy ze sobą cechy zarówno bejcy, jak i lakieru. Środki te oprócz cech ochronnych przed np. promieniami UV uwypuklają też rysunek słojów. Warto też pomyśleć o takich środkach, które będą odporne na wytarcia, które w kuchni zdarzają się dosyć często.
Jak widzimy odnowa mebli kuchennych czy to każdych innych nie jest wcale czynnością, która spędzi nam sen z powiek. Najważniejsze jak to w każdej pracy jest zaangażowanie i dobrze byłoby też mieć pomysł, jaki efekt chcemy osiągnąć, zanim jeszcze zaczniemy prace. Jeżeli włożymy w to trochę serca, to stary i zniszczony niegdyś mebel zyska nowe życie. Bo czy jest coś lepszego niż odnowiony kuchenny mebel, z duszą i rodzinną historią, przy którym jedliśmy niezliczoną ilość posiłków?