Podłoga drewniana

Podłoga jest bardzo istotnym aspektem wykończenia każdego mieszkania, stanowiącym niejako tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Jednocześnie jest to stały element pomieszczenia, który nie podlega zmianom przy każdym remoncie. Dlatego też istotne jest, aby decyzja o wyborze podłogi była szczególnie przemyślana.

Wymarzona podłoga w mieszkaniu

Duże znaczenie w wyborze podłogi mają takie czynniki jak estetyka, styl aranżacji wnętrza, trwałość poszczególnych rozwiązań, względy praktyczne oraz oczywiście budżet, jakim dysponujemy. Należy też zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi będą w późniejszych latach niezbędne dla odpowiedniej konserwacji wybranej podłogi.

W łazience i kuchni najbardziej funkcjonalne okażą się prawdopodobnie kafelki, a co z pozostałymi pomieszczeniami? Podłoga drewniana czy panele podłogowe – wiele osób boryka się z tym pytaniem. Każde z tych rozwiązań znajdzie oczywiście swoich zwolenników i przeciwników, a decyzja faktycznie nie jest łatwa.

Zalety i wady paneli podłogowych

Panele podłogowe to przede wszystkim wyjątkowo szeroka paleta dostępnych wzorów i kolorów, łatwość montażu oraz stosunkowo niewielki koszt, a z drugiej strony właściwości statyczne, które powodują przyciąganie kurzu oraz charakterystyczne stukanie przy chodzeniu, które niektórym osobom może wydawać się nieprzyjemne. Aby panele dobrze się sprawdziły w naszym mieszkaniu, szczególną uwagę należy zwrócić na klasę ścieralności oraz grubość dostosowaną do podłoża. Warto też zwrócić uwagę na relatywnie nowe na rynku panele winylowe. Jest to bardzo ciekawa opcja warta rozważenia.

Zalety i wady podłogi drewnianej

Podłoga z drewna obejmuje w głównej mierze ponadczasowość i trwałość (przy odpowiednim cyklinowaniu i pielęgnacji parkiet będzie nam służył przez długie lata), przytulność, ale też niestety wysoką cenę w porównaniu z panelami podłogowymi, co wynika przede wszystkim ze stosunkowo trudnego montażu wymagającego wykwalifikowanego fachowca. Ponadto na drewnianej podłodze widoczne będzie od razu praktycznie każde zarysowanie. Z tego też względu wymaga ona więcej troski i uważności niż panele.

Obecnie na rynku dostępnych jest niezwykle dużo rodzajów podłóg drewnianych i paneli podłogowych. Przeciętny klient łatwo może się w tym wszystkim pogubić. Warto więc przed zakupem uzyskać fachową poradę czy to ze strony projektanta wnętrz, czy też w specjalistycznym sklepie. Taka rozmowa uporządkuje naszą wiedzę i rozjaśni wiele spraw, co pozwoli rozsądnie wybrać ostateczne rozwiązanie, uwzględniające wszystkie nasze potrzeby oraz techniczne uwarunkowania wykańczanego mieszkania.

Artykuł powstał we współpracy z salonem podłóg ABC Dom z Krakowa – https://abcdomkrakow.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here