O czym trzeba pamiętać, urządzając sale lekcyjne?

Prace tapicerskie to doskonały sposób na to, by wysłużone meble odzyskały swój dawny wygląd. To także świetna idea na dodanie charakteru tym nowym, w szczególności kiedy nie pasują do wystroju naszego mieszkania.

Jak tapicerować meble ?
Zaczynając pracę związaną z tapicerowaniem mebli, należy w pierwszej kolejności zbić stelaż lub zakupić gotowy w zakładzie stolarskim. W następnej kolejności trzeba przygotować półprodukt obijając go sprężynami i oklejając pianką. Dzięki tej czynności ułatwimy sobie zadanie związane z tapicerowaniem. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, gdy mamy zamiar wykonać fotel. Jest to praca bardziej pracochłonna, niż w przypadku obijania na przykład krzesła.
Jeśli natomiast chcemy odnowić stare krzesło, to po zdemontowaniu siedziska i oparcia przystępujemy do ściągania przetartego obicia. Trzeba robić to starannie by go nie uszkodzić, gdyż może nam się przydać na szablon do wykrojenia nowego obicia. Wycinając wzór należy zawsze pamiętać o tym, by zakładać większy zapas, ponieważ nowa pianka może być sztywniejsza i może zabraknąć nam materiału na obicie.
Podczas demontażu siedziska bądź oparcia, może zdarzyć się, że krzesło lub fotel zaczynie się kołysać. Jest to przyczyna związana z przebywaniem tych mebli w wilgotnym miejscu. Wówczas należy zdemontować wszystkie klejone elementy fotela lub krzesła i usunąć z powierzchni drewna stary klej. Po dokładnym oczyszczeniu i usunięciu starej warstwy można je na nowo skleić, używając do tego celu odpowiedniego kleju. Nasza praca w znaczny sposób może się wydłużyć, ale dzięki temu będziemy mieć pewność, że nowy mebel tapicerski się nam nie rozpadnie.
Kolejnym etapem jaki musimy wykonać jest założenie pasów i przybicie ich poprzez naciągnięcie pistoletem tapicerskim oraz założenie na nie sprężyn w siedzisku, w taki sposób by były sztywne i dobrze się trzymały. W przypadku stabilizacji sprężyn, będziemy potrzebować sznura z konopi. Jego fragmenty układamy nad założonymi wcześniej do pasów sprężynami, a następnie przytwierdzamy końce sznurów do stelaża, za pomocą tapera lub gwoździ. Przewiązujemy sznury wiele razy, aż do momentu powstania układu krzyża na każdej sprężynie. Dla większej stabilności możemy go przewiązać także po przekątnej. Musimy pamiętać przy wykonywaniu tej pracy o tym, by sprężyny nie dotykały siebie nawzajem.
Następnym rodzajem pracy jest odpowiedni wybór pianki. W hurtowni możemy spotkać się z różnymi jej oznaczeniami. Taka Informacja dużo nam powie, jeżeli chodzi o jej zastosowanie, ponieważ posiada ona różne rodzaje sztywności oraz gęstości. Odpowiednie parametry będą miały duży wpływ na jej cenę. Najczęściej z wybieranych i polecanych przez sprzedawców są pianki o symbolu T25 bądź T30 – są to oznaczenia jej gęstości. Są to dobre i uniwersalne pianki, które doskonale sprawdzają się przy tapicerowaniu zarówno foteli, krzeseł oraz innych mebli tapicerskich. Możemy je zakupić pocięte w arkusze o wymiarach 120 × 200 centymetrów.
Jednym z najważniejszych parametrów jest sztywność pianki, która mówi nam, o tym, jaka jest jej twardość oraz komfort związany z siedzeniem. Produkt ten z parametrem sztywności powyżej trzydziestu jest uznawany za twardy, a z kolei niższym, za miękki.
Dużą uwagę musimy przede wszystkim zwrócić na jej grubość. W takim wypadku decyzję musimy już podjąć intuicyjnie dlatego, że jaka pianka będzie w danym przypadku najlepsza, zależeć będzie od modelu tapicerowanego krzesła oraz innego mebla. Zakupioną już piankę możemy odpowiednim szablonem wyciąć ostrym nożem i wstawić ją na siedzisko tapicerowanego mebla.
Zanim jednak nałożymy obicie, musimy jeszcze położyć na piankę odpowiednią włókninę meblową, na wyścielenie wnętrza danego mebla.
Po starannym zdjęciu wysłużonego obicia, będziemy mieć dokładny wzór taki jaki powinien mieć oryginalny krój nowej tkaniny. Tak przygotowany krój możemy uszyć maszyną do szycia, a następnie nałożyć na odpowiedni mebel. Jeśli jednak brak nam talentu krawieckiego, warto zatem powierzyć to zadanie krawcowej, która zrobi to doskonale.Tak przygotowany kompletny mebel posłuży już do jego ostatecznego wykończenia pistoletem tapicerskim na zszywki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here