śruby

Czy wiesz o tym, że śruby spełniają różne normy? Czasem tylko jedną, innym razem dwie, a bywa, że nawet trzy jednocześnie. Jakie to daje korzyści?

Nad tą kwestią zastanawiamy się w naszym artykule. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, o jakich normach dokładnie mowa, a także czym jest konwersja pomiędzy nimi, to koniecznie czytaj dalej. Miłej lektury!

Rodzaje norm, które dotyczą śrub

Wśród norm, które dotyczą śrub, trzeba wymienić ISO, DIN oraz PN. Wszystkie – na swoich warunkach – są potwierdzeniem tego, że konkretne rodzaje tych elementów złącznych spełniają określone wymagania jakościowe oraz są bezpieczne w użytkowaniu.

ISO to norma, która obowiązuje w ponad 160 krajach z różnych stron świata (w tym w Polsce). Ustala ją Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization). DIN to jej niemiecki odpowiednik. To skrót, który można zauważyć na śrubach spełniających normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung). Z kolei PN jest oznaczeniem normy, za którą stoi Polski Komitet Normalizacyjny.

Przeczytaj także: https://czytamysluchajac.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Konwersja pomiędzy normami, czyli jakie to daje korzyści?

Niektóre śruby spełniają wyłącznie jedną z tych norm – przykładem jest tutaj śruba imbusowa z obniżonym łbem, oznaczona jako „DIN 6912”. Są również takie elementy złączne, które mają przypisane dwa rodzaje norm – tak, jak chociażby śruba dwustronna o długości części wkręcanej – 1,25d, którą możemy zidentyfikować po oznaczeniach „DIN 939” oraz „PN 82131”. I wreszcie są oczywiście elementy złączne z wszystkimi trzema wymienionymi tu normami – przykładem może tu być śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia, oznakowana jako „DIN 931”, „PN 82101”, a także „ISO 4014”.

Dlaczego podajemy te wszystkie przykłady? Otóż jest to istotne dla zrozumienia pojęcia tzw. konwersji norm. Nie mogąc odnaleźć konkretnego elementu złącznego po jego nazwie, można szukać po oznaczeniach norm, które on spełnia. Dzięki temu, w gąszczu wielu różnych śrub, bez większych problemów da się odnaleźć tą, która akurat jest niezbędna.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl. Może zainteresują Cię także elementy mocujące do fotowoltaiki? Sprawdź w takim wypadku ofertę dostępną na mafot.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here