Rolety – skuteczne systemy osłonowe na okna

0
1064

Systemy osłonowe na okna to prężnie rozwijająca się branża. Jeszcze przed dwoma dekadami, najchętniej stosowanymi rozwiązaniami były przede wszystkim żaluzje oraz zasłony materiałowe. Obecnie, dysponujemy o wiele bardziej zaawansowaną technologią, która pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych i użytecznych rozwiązań. Do takich należą rolety – stosowane do różnego typu okien oraz w różnych pomieszczeniach. Rolety mają duże walory estetyczne oraz są niezwykle praktyczne. Pozwalają na osłonięcie okna dokładnie w takim stopniu, jaki uznamy za właściwy dla uzyskania pożądanej jasności. Zapraszamy do lektury, w której trakcie dowiesz się – w czym tkwi wyjątkowość rolet, jakie ich rodzaje znajdziemy w sklepach oraz dlaczego warto sięgać właśnie po ten typ osłon na okna.

Rodzaj rolet a sposób ich montowania

Podstawowym kryterium różnicującym dostępne rolety jest – sposób ich montowania. Pod tym względem możemy podzielić rolety na te, które montujemy od wewnątrz oraz montowane od strony zewnętrznej. Wybór strony montowania ma duże znaczenie. W przypadku rolet montowanych od zewnątrz – pełnią one dodatkowe funkcje. Oprócz ograniczania ilości światła wpadającego do wnętrza pomagają także w izolacji termicznej. Ma to szczególne znaczenie w czasie zimy, gdy rolety zewnętrzne mogą nam pomóc w zatrzymaniu ciepła wewnątrz domu.

Rolety wewnętrzne mogą być montowane na różne sposoby. Możliwe jest zastosowanie specjalnych haczyków oraz prowadnic, wzdłuż których rozwija się pasmo materiału. Innym rodzajem montażu jest montaż „do framugi okna”, wymagający od nas wprowadzenia we framugę odpowiednich obiektów zaczepiających.

Wygląd rolet a ich walory estetyczne

Wiele osób, przystępując do wyboru systemu osłonowego na okna, decyduje się właśnie na rolety, ze względu na ich duże wartości estetyczne. Wśród dostępnych, znajdziemy zarówno rolety w tradycyjnych, często spotykanych barwach (beż, szary, kremowy), jak i te bardziej ekstrawaganckie. Do tych ostatnich zaliczamy rolety w jaskrawych, intensywnych barwach oraz rolety pokryte powtarzalnymi estetycznymi wzorami.

Ponadto, znaleźć możemy rolety w barwach przeznaczonych do pomieszczeń urządzonych w stylu eleganckim, minimalistycznym lub nowoczesnym – są to przede wszystkim rolety o barwie metalicznej lub rolety monochromatyczne.

Rozmiar okna a rozmiar rolet

Przystępując do zakupu rolet, należy także zwrócić uwagę na rozmiar okien, które pragniemy osłonić. Okna mają dwa rozmiary, jednak najważniejszym z nich jest – szerokość. To pod tym kątem powinniśmy przede wszystkim dobierać interesujące nas rolety. Wśród dostępnych, znajdziemy zarówno rolety o standardowych rozmiarach (dopasowanych do większości okien montowanych w naszym kraju), jak i rolety niestandardowe.

Z tych ostatnich korzystają przede wszystkim osoby, które pragną osłonić okna o nietypowej szerokości lub kształcie. Dotyczy to zwłaszcza okien dachowych, które niekiedy mają kształt okręgu, kwadratu lub podłużnego owalu. W tych przypadkach konieczne może okazać się skrojenie rolety na wymiar.

Szczególną popularnością cieszą się rolety mini, dedykowane do okien wąskich. Roleta mini jest stosowana przede wszystkim w łazienkach i kuchniach, czyli w pomieszczeniach, w których często pragniemy osłonić się przed wzrokiem wścibskich przechodniów lub sąsiadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here