Siłownik hydrauliczny dwustronnego działania a jednostronnego – różnice i zastosowanie

0
5292

Odkąd wynaleziono napędy hydrauliczne, praca w przemyśle stała się o wiele prostsza i wydajniejsza. Hydrauliczne sterowanie ruchem wykorzystywane jest jednak nie tylko w przemyśle i produkcji. Siłowniki hydrauliczne spotykamy również na co dzień, w drzwiach i oknach czy w klapach od samochodu. Chociaż aktualnie, coraz częściej w przypadku zapotrzebowania na mniejszą siłę, stosowane są siłowniki pneumatyczne.

Dlatego też napędy hydrauliczne są z reguły stosowane w systemach wymagających użycia większej siły. Czyli głównie w maszynach budowlanych, wydobywczych, samochodach specjalnych, podnośnikach czy w różnego rodzaju obrabiarkach. Układy tego typu mogą posiadać siłownik hydrauliczny jednostronnego lub siłownik hydrauliczny dwustronnego działania. Czym różnią się oba typy napędów i gdzie znajduje zastosowanie siłownik dwustronny?

Jednostronne a dwustronne siłowniki hydrauliczne

Zanim poznamy różnice pomiędzy siłownikiem jednostronnego działania a siłownikiem hydraulicznym dwustronnego działania, warto jeszcze wspomnieć, że praca wszystkich napędów hydraulicznych opiera się na cieczy, znajdującej się w układzie zamkniętym, która za sprawą wysokiego ciśnienia wprawia elementy maszyny w ruch. Cieczą stosowaną w tego typu układach są najczęściej specjalne oleje, które za sprawą swojej gęstości wykazują najlepsze właściwości w hydraulicznym sterowaniu ruchem.

Wracając do kwestii różnic siłowników jedno i dwustronnych, jak sama ich nazwa wskazuje, w siłownikach jednostronnych ruch wywołany hydraulicznie odbywa się tylko w jedną stronę. Przy takiej konstrukcji tłok powraca na swoje miejsce zazwyczaj za pomocą specjalnej sprężyny lub pod wpływem swojego własnego ciężaru. Dlatego są one zazwyczaj stosowane w urządzeniach, które nie wymagają dwustronnej kontroli ruchu. Są np. montowane jako siłowniki w drzwiach itp. Natomiast siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania wyposażone są w dwie komory, dzięki czemu ruch posuwisty generowany jest za pomocą siłowników w obie strony.

Siłownik hydrauliczny dwustronnego działania – zastosowanie

Za sprawą swojej konstrukcji, siłownik hydrauliczny dwustronnego sterowania ruchem, stosowany jest z reguły w urządzeniach wymagających dużej precyzji działania i szybkiego ruchu. Za sprawą dwustronnej hydrauliki napędy działają o wiele dynamiczniej i płynniej niż w przypadku siłowników jednostronnych. Siłowniki dwustronne najczęściej spotykane są np. w koparkach, podnośnikach oraz w maszynach i urządzeniach, w których potrzebna jest pełna kontrola zarówno nad ruchem w jedną, jak i w drugą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here