Kuchnia

Nie jest łatwo utworzyć retro aranżację w takim budynku mieszkalnym, który został postawiony w czasach współczesnych. Podobne problemy z wykorzystaniem tej kojarzącej się z dawnymi latami stylistyki będą mieć ludzie mieszkający w nowoczesnych budynkach, które przepełniają wszystkie większe miasta. Dawniej bowiem nieruchomości tworzono zupełnie inaczej. Popularne i modne były inne układy i rozmiary – większość lokali osiągała niesamowite wysokości, które nieraz potrafiły przekroczyć nawet trzy metry. Pomieszczenia były po prostu gigantyczne, ale też jednocześnie zawierały niewielką ilość okien, dlatego na ogół panowała w nich ciemność, którą czasem tylko starano się rozjaśniać z pomocą odpowiedniego oświetlenia. Niby więc współcześnie trudniej jest wykorzystać te wszystkie meble stylizowane na lata 50. czy 60., ale skoro styl retro dalej nie utracił swojej popularności w dziedzinie aranżowania wnętrz, znaczy to tyle, że nie jest to jednak zadanie niewykonalne.

Aby przygotować typową aranżację w stylu retro, należy najpierw zdobyć pewne podstawowe informacje na temat tej stylistyki. Trzeba po prostu powoli ją odkryć. Dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje, jakimi cechami może się wyróżnić i bez jakich elementów czy kolorów po prostu nie może się obejść. Niezbędna okaże się tutaj pewna cecha charakteru samego aranżera. Ludzie w gorącej wodzie kąpani nie będą chcieli przecież poświęcać swojego wolnego czasu na czytanie o aranżacjach i przeglądanie tych wszystkich zdjęć, które pomogłyby im w projektowaniu własnych domów. A trzeba to niestety zrobić, zanim w ogóle zacznie się posługiwać stylistyką retro. Cechą, jaka niezbędnie przyda się osobie próbującej oprzeć się na tym stylu, jest oczywiście cierpliwość. Okaże się ona kluczowa również z innego powodu. Niełatwo jest bowiem dostać meble w stylu retro i raczej rzadko kiedy występują one w standardowych i najpopularniejszych salonach stacjonarnych. Gdy tam człowiek ich nie znajdzie, z nadzieją od razu zagląda do Internetu – podobnie może się jednak rozczarować, bo nawet wirtualne sklepy nieczęsto proponują klientom meble stylizowane na te dawne lata. Wolą rzeczy nowocześniejsze i bardziej luksusowe. Gdzie zatem szukać tych mebli, które staną się podstawą dla aranżacji retro?

Najlepiej szukać ich w miejscach nieoczywistych. A popularne i modne salony meblarskie zdecydowanie do nich nie należą. Bardzo często są typowymi sieciówkami, które posiadają swoje filie w różnych częściach Polski, a czasem i na całym świecie. Dbają o swoją popularność i zarobki, dlatego też starają się w taki sposób zarządzać swoim asortymentem, aby trafiał on w gust jak największej ilości klientów. A mimo iż styl retro jest naprawdę piękny, nie można powiedzieć, że spodoba się on każdemu. Istnieje niewielka grupa jego prawdziwych miłośników. Niektórzy z nich potrafią się nim zachwycić, ale mimo tego niekoniecznie chcą wykorzystywać go w swoich domowych wnętrzach. Te nowoczesne robią na nas teraz dużo większe wrażenie, dlatego wolimy nowatorskie koncepcje, które pozwalają nam wpasować się do współczesnego świata. Szukając więc mebli stylizowanych na retro, trzeba wyjść poza swoje schematy. Szukać ich w miejscach, do których rzadko który człowiek regularnie zagląda. Są to miejsca tajemnicze i wyjątkowe. Niemalże zawsze można natknąć się w nich na coś niesamowitego, kryjącego w sobie pewną dozę magii.

A do tych miejsc zdecydowanie należą giełdy rzeczy używanych. Organizowane są dosłownie wszędzie – i w tych największych, i w tych najmniejszych miastach. Rzadko kiedy odbywają się codziennie. Najczęściej przygotowuje się je podczas dni wolnych, a przede wszystkim w niedziele, kiedy to ludzie mają więcej czasu na to, aby udać się na taką giełdę i rozłożyć się na niej ze swoimi starociami. Tam właśnie można znaleźć prawdziwe retro okazy. Nie będą one nowe. Mogą kryć w sobie ogromną historię i na tym właśnie polega ich cała moc. Takie rzeczy, mimo iż bywają tańsze od nowoczesnych kompletów, zawsze mają największa wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here