Pomalować meble jak dawniej...

Podczas gdy drewno lite ma wiele zalet, które czynią go preferowanym materiałem wykończeniowym, posiada jedną poważną wadę: koszt. Drewno zapewnia dopracowany wygląd i niezrównaną trwałość, ale wyposażenie całego mieszkania w drewniane meble, może po prostu przekroczyć budżet wielu domostw. Producenci mebli często zmniejszają całkowity koszt swoich produktów, stosując płyty MDF i / lub płyty wiórowe do konstruowania podkładów, ciągów i sekcji obudów, które nie są widoczne. Materiały te można również wykorzystać do tworzenia całych mebli, co sprawia, że koszt takich mebli jest nieporównywalnie niższy, niż tych wykonanych w całości z litego drewna.

Zarówno płyta MDF, jak i płyta wiórowa są znane jako materiały kompozytowe. Są one wytwarzane w fabryce przy użyciu różnych metod tłoczenia w celu utworzenia płyt, które mogą różnić się grubością i gęstością. Dużą zaletą jest to, że to alternatywne drewno jest znacznie tańsze i można je wytwarzać w sposób spójny, jeśli chodzi o gęstość i jednolitość (taka spójność nie występuje w przyrodzie). Jeśli więc drewno lite jest poza Twoim zakresem cenowym, a Ty posiadasz meble z płyt wiórowych, które zaczynają wyglądać na nieco dotknięte zębem czasu, powinieneś rozważyć ich pomalowanie, aby przywrócić je do nowego życia. Najczęściej meble z płyt wiórowych będą pokryte laminatem. Laminat jest ochronną powłoką zewnętrzną, która chroni wewnętrzną powłokę przed uszkodzeniem przez wilgoć, a także jest najwyższym wykończeniem, które nadaje meblom pożądany wygląd. Laminat musi być odpowiednio przygotowany przed rozpoczęciem prawidłowego malowania.

Jak pomalować meble z płyty wiórowej?

Malowanie mebli z płyt wiórowych może wydawać się tak proste, jak malowanie zwykłego drewna, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Prawda jest taka, że jeśli nie oszlifujesz odpowiednio, ani nie zagruntujesz powierzchni swoich mebli z płyt wiórowych, farba nie będzie się równomiernie rozprowadzała, będzie się łuszczyć i odpryskiwać.

Krok 1 – Szlifowanie powierzchni

Wiele mebli z płyt wiórowych jest pokrytych laminowaną powłoką na wierzchu. Powłoka ta utrudnia przylgnięcie farby do powierzchni, o ile nie jest najpierw piaskowana. Za pomocą kawałka papieru ściernego o ziarnistości 120, równomiernie przeszlifuj całą powierzchnię i krawędzie mebli. Następnie wytrzyj powierzchnię miękką, czystą ściereczką, aby usunąć wszystkie cząsteczki kurzu i piasku.

Podczas szlifowania mebli, miej oko na wszelkie pęknięcia lub odłamki. Jeśli twoje meble z płyty wiórowej są jakkolwiek uszkodzone, napraw je przed dalszym kontynuowaniem prac.

Krok 2 – Wybór najlepszego lakieru

Po wyszlifowaniu płyty wiórowej znajdź odpowiednią farbę do jej powierzchni. Zazwyczaj farby na bazie oleju lub wody działają najlepiej na płytach wiórowych. Jeśli chcesz użyć podkładu olejnego, powinieneś użyć farby na bazie oleju. Jeśli chcesz użyć podkładu na bazie wody, powinieneś użyć farby na bazie wody.

Pamiętaj aby postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta. Nosić długie rękawy, rękawiczki a także maskę, aby uniknąć wdychania oparów farby.

Krok 3 – Gruntowanie powierzchnie

Po wyszlifowaniu powierzchni bez powłoki laminatu nałóż dobry podkład. W zależności od rodzaju mebli łatwiejsze może być użycie podkładu natryskowego lub podkładu z pędzla.

Krok 4 – Szlifowanie podkładu

Po całkowitym wyschnięciu gruntu, przeszlifuj meble ponownie. Użyj kawałka papieru ściernego o ziarnistości 220 do dokładnego wyszlifowania płyty wiórowej. Uważaj, aby nie usunąć podkładu. Usuń resztki kurzu i piasku za pomocą miękkiej szmatki, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Krok 5 – Nanoszenie farby

Nałóż jedną warstwę farby na powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli farba nie przywiera zbyt dobrze, spróbuj ponownie użyć papieru ściernego o ziarnistości 220 na powierzchni. Następnie nałóż kolejną warstwę farby. Jeśli musisz nanieść na płytę wiórową więcej niż jedną warstwę farby, pomaluj cienkie warstwy i równomiernie rozprowadź farbę po powierzchni, w ten sposób osiągniesz najlepsze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here