Trendy we wnętrzach na rok 2019

Wśród trendów wnętrzarskich bieżącego roku każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno minimalista, jak i zbieracz, który kolekcjonuje przeróżne meble i przedmioty. Nie ma – i nigdy nie będzie – jednego określonego i ściśle wyznaczonego przepisu na mieszkanie czy dom. Są tylko pewne tropy którymi można podążać, pewne wzorce i sugestie, na których można się wzorować i ogólne zasady, które można stosować. Wszystko po to, by urządzić wnętrze ładne i wygodne: takie, by przebywanie w nim było przyjemnością.

Króluje minimalizm

Niepodzielnym królem salonów (i wszystkich pozostałych pomieszczeń) jest minimalizm. Mała ilość nieskomplikowanych mebli, jasne kolory i szukanie przestrzeni wszędzie – oto cechy klasycznego minimalizmu. Choć obecnie popularna jest oszczędność w designie, to trudno mówić o minimalizmie w czystej postaci. Jest on ocieplany i ożywiany domieszkami innych stylów, jednak z zachowaniem podstawowego założenia, iż co za dużo, to niezdrowo.

Częstą praktyką jest urządzanie wnętrz klasycznie – w stonowanych, pastelowych barwach – z jednym elementem przebijającym rutynę. W przypadku łazienek i kuchni hitem są wystroje w ciemnych barwach, ale koniecznie z dobrym oświetleniem i jasnymi dodatkami, które nie pozwolą, by było w tych pomieszczeniach zbyt ponuro.

Powrót do klasyki

Osoby sentymentalne z pewnością ucieszy niesłabnąca popularność stylu vintage: inspirującego się przeszłością, a jednocześnie korzystającego z wszelkich dobrodziejstw współczesności. Wystroje w tym stylu inspirowane są stylem modernistycznym, popularnym na początku drugiej połowy ubiegłego wieku. Meble nie są przesadnie zdobione, natomiast tapety – tak. Geometryczne, kolorowe, przyciągające wzrok wzory na ścianach ożywiają wnętrza przeróżnych pomieszczeń. Również retro-dodatki – gramofony, wymyślne wazy czy wszechobecne słoiki sprawdzą się we wnętrzach urządzanych w stylu vintage.

Co jednak z wnętrzami małymi, w których nie ma dużych, pustych ścian, które można by wytapetować czymś niecodziennym? To pytanie powinni postawić sobie wszyscy fani domowych bibliotek, którzy ściany od podłogi do sufitu i na całej długości pokrywają półkami z literaturą. Rozwiązaniem jest obicie mebli wzorzystymi tkaninami tapicerskimi! Przełamią one pastelową monotonię wnętrza równie dobrze, jak tapety, a przy okazji nadadzą meblom niespotykany, oryginalny charakter.

Z egzotycznym pazurem

Moda na egzotykę jest moda nieprzemijającą. Jednak w tym roku nie polega ona na kupowaniu ogromnych chińskich waz – wyraża się raczej delikatnie, a czasem niezauważalnie. Po pierwsze, miejsce wzorów geometrycznych – na tapetach i tkaninach obiciowych – zaczynają zajmować motywy egzotyczne, różne wariacji na temat dżungli, rajskich ptaków i innych egzotycznych zwierząt. Warto rozważyć taki wybór przy decyzji o wzorach, które mają urządzane wnętrze zdobić.

I najważniejszy powiew świeżości: rośliny. Niezwykle popularne obecnie sukulenty i kaktusy, pochodzące z rejonów pustynnych, są nie tylko ładne, ale również… proste. To rośliny przystosowane do ciężkich warunków, w tym – do rzadkiego podlewania. To dobra wiadomość dla wszystkich zapominalskich, którzy swoje roślinki podlewają jedynie od wielkiego dzwonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here