Wybieranie drewna jako materiału budowlanego jest na porządku dziennym. Ten niezwykły surowiec oferuje wiele korzyści nie tylko dla samego właściciela, ale ma również pozytywny wpływ na środowisko. Drewno to lekki, mocny materiał o świetnych właściwościach izolacyjnych. Ten materiał jest nie tylko tańszy i łatwiejszy w budowie, ale jest również bardziej ekologiczny. Stal i beton zużywają do 20% więcej energii podczas produkcji, uwalniając tym samym od 29% więcej gazów cieplarnianych i generując do 12% więcej zanieczyszczeń w powietrzu niż drewno. Wytwarzają również od 225% do 300% więcej zanieczyszczeń wody. Jednak o drewno trzeba odpowiednio zadbać, aby móc czerpać radość z jego niezwykłych zalet. Co zrobić, aby garaż drewniany posłużył przez lata? Oto kilka wskazówek.
- Stała konserwacja drewna
Garaże drewniane mogą trwać znacznie dłużej, jeśli są odpowiednio pielęgnowane w czasie ich użytkowania. W tym celu należy zastosować wysokiej jakości produkty ochronne. Najlepsze środki do drewna to bejca i impregnat, ale równie często używa się zwykłej farby. Należy również pamiętać, że konserwacja drewna nie jest czynnością jednorazową i należy ją okresowo powtarzać. Na podstawie zastosowanego produktu, panujących warunków pogodowych i innych czynników, można ustalić harmonogram konserwacji. Idealnie powinno to być co najmniej raz w roku. Aktywność związana z zabezpieczaniem i pielęgnowaniem drewna jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga w ochronie drewna przed insektami, wilgocią i pleśnią. Pozwala na dłuższe zachowanie jakości drewna, a to przekłada się na wydłużenie żywotności drewnianego garażu.
- Wypełnianie pęknięć drewna
Kiedy drewno styka się bezpośrednio ze światłem słonecznym, może dojść do pęknięć. Te szczeliny, choć w momencie zdarzenia wydają się nieszkodliwe, mogą znacznie skrócić żywotność drewnianego garażu. Właściwa obróbka drewna jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania pęknięciom, jednak nawet użycie najlepszej jakości farby czy bejcy nie gwarantuje, że nie dojdzie do pęknięć. Dlatego, trzeba być przygotowanym na to, aby wypełnić każdą szczelinę, stosując dobrej jakości szpachlówkę do drewna. Po wyschnięciu masy szpachlowej, można na nią nałożyć farbę lub inny środek ochronny. Zakryje to wszelkie plamy pozostawione na powierzchni drewna przez szpachlówkę.
- Zapobieganie deformacji drewna
Drewno odkształca się z upływem czasu i dlatego należy zadbać o to, aby te deformacje nie wpłynęły na funkcjonowanie lub spójność konstrukcyjną drewnianego garażu. W przypadku budowy garażu drewnianego, widoczne będą przestrzenie między ścianami a dachem oraz między ścianami i drzwiami. Przestrzenie te pozwalają na rozszerzanie się drewna, a ich wypełnienie utrudnia naturalną deformację materiału, wpływając tym samym na całą integralność strukturalną. Dlatego, zachowaj szczeliny w stanie nienaruszonym i nie wypełniaj ich szpachlą do drewna ani żadnym innym produktami. Nie trzymaj również drzwi i okien otwartych ani zamkniętych przez dłuższy czas. Jeśli drzwi i okna pozostaną otwarte przez długi czas, deformacja drewna spowoduje, że nie zostaną one prawidłowo zamknięte. Częste ich otwieranie i zamykanie wpływa na kształt drewna i skutek zużycia. Ponadto, warto jest wiedzieć, że drewno jest w nieustannym ruchu i z pracami izolacyjnymi należy poczekać, aż dobrze osiądzie.
Nie ma wątpliwości, że garaż drewniany to niezwykle wszechstronny i pożyteczny budynek. Jednak należy pamiętać, że trzeba odpowiednio zadbać o jego drewnianą strukturę, aby mógł posłużyć przez wiele lat.