borówki Chandler

Polska znajduje się w czołówce państw-producentów borówki. Dlaczego więc nie posadzić tego owocowego krzewu we własnym ogrodzie? Jakie właściwości mają smaczne owoce borówki amerykańskiej i dlaczego warto postawić na borówki Chandler? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Popularna fioletowa kuleczka

Każdy, kto choć raz spróbował borówek nie zapomni ich charakterystycznego smaku i faktury. Owoce te (zwane również borówką amerykańską lub borówką wysoką) z wyglądu przypominają nieco jagodę, jednak są od nich większe i mają charakterystyczny niebiesko-fioletowy kolor. Jagody z kolei są mniejsze i posiadają intensywniejszą, ciemnofioletową barwę. Borówki są też słodsze i bardziej neutralne w smaku od kwaskowatych jagód. Borówka amerykańska rośnie w formie niewielkich krzewów. Jest to roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych. Istnieje wiele odmian tego owocu, różniących się między innymi smakiem i wielkością owoców oraz porą dojrzewania. My przyjrzymy się bliżej borówkom Chandler, które z pewnością warto uprawiać w przydomowym ogródku.

Owoce smaczne i zdrowe

Wszystkie borówki, poza walorami smakowymi, charakteryzują się też dużą wartością odżywczą. Te charakterystyczne i popularne w naszym kraju owoce są bogate w związki bioaktywne. Zawierają między innymi dużą ilość witaminy C, a ponadto witaminy z grupy B czy też kwas foliowy. Borówki amerykańskie są tez źródłem polifenoli, które znane są między innymi ze swych właściwości antykancerogennych czy przeciwzapalnych. Jeśli chodzi o odmianę Chandler, borówka ta charakteryzuje się największymi owocami ze wszystkich odmian. Krzew tej odmiany borówki amerykańskiej dorasta do ok. półtora metra wysokości i może dać nawet do ośmiu kilogramów owoców w jednym sezonie (między lipcem a wrześniem). Odmiana Chandler idealnie sprawdza się w naszej szerokości geograficznej, bowiem wykazuje dużą odporność na niskie temperatury, nawet do -30 stopni Celcjusza.

Wszechstronne zastosowanie

Owoce borówki Chandler wykorzystywane są w kulinariach na wiele sposobów. Ich delikatny, słodki smak sprawia, że doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju koktajlach, smoothie czy deserach lodowych, zarówno w towarzystwie innych owoców, jak i samodzielnie. Borówki amerykańskie są też niezwykle estetyczne, dlatego bardzo często wykorzystywane są do zdobienia różnorodnych potraw, także tych wytrawnych! Sprawdzają się również w przeróżnych ciastach czy tortach. Z kolei naleśniki z dodatkiem borówek to już prawdziwa kulinarna klasyka, którą pokochają zwłaszcza dzieci. Warto posadzić niezwykle płodną odmianę borówki Chandler w przydomowym ogródku i cieszyć się smacznym, zdrowym i obfitym plonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here