Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych

Jedną z kluczowych czynności wykonywanych przy aranżacji wnętrz jest dobór drzwi. Ich wygląd powinien być maksymalnie dopasowany do wszystkich pomieszczeń w całym domu, co jest niewątpliwie trudne do osiągnięcia. Istotny okazuje się również sam typ drzwi – ostatnimi czasy inwestorzy coraz częściej decydują się na skrzydła przesuwne. To właśnie im zostanie poświęcony poniższy wpis, w którym opowiemy o sposobie ich doboru, dodatkowym wyposażeniu oraz o samym montażu w pomieszczeniach. Zapraszamy!

Przesuwne drzwi wewnętrzne – dlaczego warto?

Ten typ drzwi cechuje przede wszystkim ogromna funkcjonalność. Niektóre rodzaje takiego wyposażenia nie wymagają wstawiania żadnych futryn, a poruszają się jedynie po specjalnej prowadnicy. Dzięki takim skrzydłom inwestor zyskuje więc szereg możliwości aranżacyjnych, a to ze względu na możliwość szybkiego ich montażu i demontażu. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na złączenie bądź rozdzielenie graniczących ze sobą pomieszczeń.

Drugą sprawą jest oszczędność miejsca. Zwróćmy uwagę na sposób otwierania standardowych drzwi – wykonywany przez nie łuk potrzebuje nieco przestrzeni, w której nie jest możliwe postawienie żadnych mebli. Zupełnie inaczej jest w przypadku skrzydeł przesuwnych. Poruszają się one wyłącznie przy ścianie, co daje rzeczywistą możliwość swobodnej aranżacji nawet w okolicach wejścia. Bardzo często pasują one również do przejść ulokowanych w nietypowym miejscu, w którym zastosowanie skrzydeł tradycyjnych mogłoby okazać się nieopłacalne.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Rodzaje drzwi przesuwnych

Modeli drzwi przesuwnych jest na rynku bardzo dużo. Mogą się dzielić ze względu na materiał wykonania, styl oraz typ systemu przesuwnego. Do tego ostatniego można z pewnością zaliczyć podział na drzwi naścienne oraz chowane w specjalnej kasecie. Pierwsze, jak sama nazwa mówi poruszają się po powierzchni ściany i w pozycji otwartej są całkowicie widoczne od strony wewnętrznej pomieszczenia. Drugie natomiast, w stanie otwarcia pozostają schowane w ścianie, co wizualnie zwiększa przestrzeń. Decyzję odnośnie wstawiania tego typu drzwi warto podjąć już na etapie budowy.

Pozostaje jeszcze kwestia podziału ze względu na ilość wyposażenia. Przykładowo, niektóre skrzydła nie są w ogóle wyposażone w uchwyty drzwi przesuwnych. Mimo wszystko, warto wybierać te tafle, do których montaż takich akcesoriów będzie umożliwiony.

Akcesoria do drzwi przesuwnych

Oczywiście, najważniejsze w kontekście drzwi przesuwnych są prowadnice, po których te będą się przemieszczały. Druga sprawa to już wyłącznie uchwyty do drzwi przesuwnych, które mogą występować w przeróżnej postaci i kolorach. W sklepach internetowych można znaleźć uchwyty do drzwi przesuwnych wyposażone w zamek, jak i te bez opcji zamykania na klucz. Warto zdecydować się na uchwyt już w momencie wyboru tafli, a to z uwagi na poprawność dopasowania w tym zakresie. Drzwi przesuwne słyną z prostoty i stosunkowo małej liczby akcesoriów. To dlatego decyduje się na nie ogromny procent współczesnych inwestorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here