altana ogrodowa

Altana ogrodowa to najprostszy przepis na stworzenie miejsca do wypoczynku w przydomowym ogrodzie. Możesz kupić gotową konstrukcję lub zbudować altanę od postaw, według własnego projektu.

Najważniejszym zadaniem altany jest wydzielenie w ogrodzie części rekreacyjnej. To zaciszne miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu, w którym możesz poczytać książkę, wypić kawę lub herbatę, zjeść obiad, a także spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Kopulasty lub płaski dach nad altaną zapewniają schronienie przed słońcem w upalne dni oraz przed deszczem podczas niepogody. Pozwalają cieszyć się ogrodem bez względu na warunki atmosferyczne.

Chcesz kupić altanę czy wolisz zbudować ją samodzielnie? Sprawdź nasze porady.

Gotowe altany ogrodowe od sprawdzonego producenta

Altany ogrodowe to miejsca, które muszą być bezpieczne! W ich wnętrzach spędzasz czas w towarzystwie najbliższych Ci osób, dlatego jakość konstrukcji i sposób jej mocowania do podłoża mają kluczowe znaczenie.

Tradycyjne drewniane altany to klasyczne konstrukcje wykonane z drewna, często w formie niewielkiego budynku z otwartymi ścianami, daszkiem i drewnianymi słupkami. Mogą mieć owalny, sześciokątny lub prostokątny kształt oraz być dowolnie wykończone, zarówno w kontekście koloru, jak i dodatkowych funkcjonalności. Najnowocześniejsze modele mają np. ruchome listewki w ściankach, umożliwiające regulację nasłonecznienia i przewiewności wnętrza altany.

Gdzie kupić gotową altanę? Najlepiej u sprawdzonego producenta różnego rodzaju konstrukcji drewnianych! W takich miejscach, jak choćby woodandplay.pl, masz pewność, że całość została zaprojektowana i przygotowana przez doświadczonych fachowców i w oparciu o najwyższej jakości materiał.

nowoczesna altana ogrodowa

Altana ogrodowa dostępna w ofercie woodandplay.pl https://www.woodandplay.pl/Altany-Drewniane-c31

Zbuduj swoją własną altanę ogrodową!

Masz doświadczenie w realizacji różnego rodzaju projektów DIY? Zaprojektowanie, zaplanowanie i wybudowanie drewnianej altany do ogrodu może być satysfakcjonującym projektem w duchu „zrób to sam”.

Poznaj pięć korków do sukcesu w postaci gotowej do użytku, solidnej i estetycznej altany ogrodowej własnej roboty.

Krok 1 – planowanie

Wykonanie solidnej i bezpiecznej altany wymaga szczegółowego zaplanowania jej usytuowania w ogrodzie, rozmiarów, ilości potrzebnych materiałów i kolejnych etapów budowy.

 • Określ, gdzie chcesz postawić altanę – zmierz dostępną przestrzeń, aby mieć pewność, że altana będzie odpowiednich rozmiarów, a wokół niej zostanie wystarczająca ilość do przeprowadzenia prac wykończeniowych, a następnie wygodne korzystanie z obiektu.
 • Zdecyduj o rodzaju altany, który chcesz wybudować. Wybierz kształt (np. kwadrat, prostokąt, sześciokąt) oraz styl, który najlepiej pasuje do estetyki Twojego ogrodu.
 • Określ budżet i ustal, jakie materiały będziesz potrzebować. Drewno jest popularnym wyborem ze względu na swoją naturalną urodę oraz bezproblemową obróbkę.

Krok 2 – przygotowanie

Podstawą bezpiecznej i efektywnej budowy jest dobra organizacja. Zanim przystąpisz do prac konstrukcyjny – przygotuj teren, materiały i narzędzia.

 • Przygotuj teren, na którym będzie umieszczona altana. Upewnij się, że jest równy i poziomy. W razie potrzeby usuń ewentualne przeszkody i oczyść teren.
 • Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Będzie to przede wszystkim drewno (słupki, belki, deski), ale również: gwoździe, wkręty, narzędzia do cięcia i wiercenia, poziomica, młotek, wkrętarka, itp.

Krok 3 – budowanie

Czas zabrać się do pracy? Od czego zacząć? Od fundamentów, oczywiście!

 • Rozpocznij od wykonania fundamentów, które zagwarantują altanie stabilność.
 • Zbuduj konstrukcję altany, mocując słupki w ziemi (np. za pomocą kotew) i łącząc je belkami. Na każdym etapie wznoszenia konstrukcji używaj poziomicy, aby upewnić się, że wszystko jest wypoziomowane i spionowane.
 • Zamontuj ściany (np. z ażurowych krat) i dach, zgodnie z wybranym projektem.

Krok 4 – wykończenie

Postaw „kropkę na i” swojego projektu!

 • Dodaj elementy wykończeniowe, takie jak listwy i obramowania, aby podkreślić estetykę altany.
 • Zabezpiecz drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, używając odpowiednich impregnatów, bejcy lub lakierów.

Krok 5 – dodatki i wyposażenie

Możesz się urządzić! To zdecydowanie najprzyjemniejszy etap budowania altany.

 • Wybierz meble ogrodowe, które wypełnią przestrzeń altany, np. stół i krzesła – dopasuj wielkość kompletu do rozmiarów altany. Dodaj miękkie poduchy i inne tekstylia, które sprawią, że altana stanie się komfortowym miejsce do wypoczynku.
 • Możesz dodatkowo ozdobić altanę roślinami doniczkowymi, pnączami lub świetlnymi  girlandami, aby nadać jej uroku i podnieść przyjemność użytkowania.

Gotowe! Nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć się swoją nową altaną ogrodową, w pojedynkę lub w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here