Ekogroszek workowany czy luzem? Sprawdź, który będzie lepszy!

0
305

Węgiel nadal pozostaje najczęściej stosowanym paliwem do ogrzewania domów. Wiosna i lato to najlepsza pora, by zakupić zapas ekogroszku na całą zimę — ceny są teraz najniższe, a terminy realizacji — krótkie. Jaki węgiel jednak zakupić? Workowany czy przewożony luzem? Przyjrzeliśmy się obu wariantom. Sprawdź, który z nich przypadł nam do gustu.

Zalety ekogroszku workowanego

Znacznie większą popularnością cieszy się ostatnio węgiel pakowany. Dlatego sprawdźmy na początek zalety tego rozwiązania:

  • Większy asortyment. Ekogroszek workowany spotkać można nie tylko w składach węgla, ale również w dużych sklepach czy w sprzedaży internetowej. Ze względu na łatwiejszy transport, jest on bardziej dostępny.
  • Worki z węglem przywożone są najczęściej na paletach, które dużo łatwiej przetransportować w odpowiednie miejsce.
  • Ekogroszek często wybierany jest z powodu wygody. 25-kilogramowe worki z łatwością można przenieść i wsypać do zbiornika pieca, a jednocześnie pozostać całkowicie czystym.
  • Przechowywanie workowanego węgla cechuje się większą estetyką. Zamiast kopiastej, brudnej masy — czyste, ładnie ułożone na palecie worki.

Ekogroszek workowany to wygodne, praktyczne i czyste paliwo do nowoczesnych kotłów węglowych. Doskonale sprawdza się z automatycznymi podajnikami ślimakowymi, które sprawiają, że obsługa pieca jest ograniczona do minimum.

Korzyści z zakupu węgla luzem

Zakup węgla luzem też ma pewne korzyści. Jeśli przyjedziesz do skupu osobiście nadzorować załadunek węgla, możesz na bieżąco kontrolować jego jakość. O wiele łatwiej także przesypać luźny ekogroszek przez okno do komórki. Natomiast uprzątnięcie podwórka nie zajmie dużo czasu, jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową.

Warto jednak pamiętać, że luźny ekogroszek — w przeciwieństwie do workowanego — nie powinien być trzymany na wolnym powietrzu, by nie wietrzał ani nie mókł. W ten sposób bowiem straci część swoich właściwości opałowych.

Czy tylko sposób pakowania węgla ma znaczenie?

Choć węgiel pakowany w worki wydaje się dużo atrakcyjniejszy, znacznie ważniejsze są jego parametry — jak wartość opałowa czy zawartość popiołu i siarki. Dlatego też ekogroszek workowany powinien być kupowany w odpowiednim miejscu. Wysokiej jakości paliwo opałowe to nie tylko więcej ciepła z każdej tony węgla, ale również dłuższa praca pieca bez potrzeby jego naprawy. A mniejsza ilość popiołu to także dłuższy czas pomiędzy kolejnym czyszczeniem kotła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here