Jak naprawić dziurę w ścianie

Dziury w ścianach mogą pojawić się z różnych powodów. Czasami do odpryśnięcia kawałka tynku dochodzi w wyniku uszkodzenia mechanicznego na przykład, kiedy zahaczymy rogiem twardego mebla o ścianę, dziecko uderzy o nią piłką czy inną zabawką lub korek otwieranego szampana w sposób niekontrolowany z dużą prędkością uderza w sufit, lub ścianę.

Z kolei pęknięcia i rysy na ścianach powstają często bez naszego bezpośredniego udziału. Bywają one najczęściej wynikiem osiadania budynku. Natomiast, jeśli pęknięcia pojawiają się krótko po remoncie, to z pewnością wynikają one z powodu zbyt szybkiego wysychania tynku. Dziurę w ścianie z reguły łatwiej naprawić niż pęknięcie czy szczelinę, jednak w obu przypadkach można coś zaradzić. Dowiedz się, jak naprawić dziurę w ścianie.

Skąd się biorą ubytki w ścianach?

Etiologia powstawania dziur w ścianach pomieszczeń mieszkalnych jest dosyć oczywista. Wynikają one po prostu z uszkodzeń mechanicznych. Mocne uderzenie o ścianę czy sufit czymś twardym, najczęściej skutkuje odpadnięciem kawałka tynku. W murze powstaje wówczas większy lub mniejszy ubytek w postaci dziury.

Z pęknięciami i rysami sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Tak zwane rysy poremontowe, które pojawiają się na ścianach świeżo remontowanych mieszkań, są często wynikiem błędów popełnionych podczas tynkowania ścian. Zbyt szybko wysychający tynk nadmiernie się kurczy, co jest powodem jego pękania w różnych kierunkach. Niestety w takim przypadku konieczne będzie ponowne szlifowanie ścian i nakładanie tynku od nowa, tym razem prawidłowo. Zdarza się też, że tynk pęka i kruszy się, ponieważ doszło do zawilgocenia ściany.

Pęknięcia na ścianach mogą pojawiać się również wtedy, gdy budynek gwałtownie osiada lub gdy jego strop ugina się i osiada na ścianach. Pęknięcia murów to poważny problem, którego nie można lekceważyć. W takim przypadku nie ma sensu naprawianie spękanego tynku, dopóki specjalistyczna firma budowlana nie usunie przyczyny pękania murów.

Jeśli mury naszego domu pękają, nie zwlekajmy z szukaniem fachowej pomocy. Nie jest to bowiem jedynie problem czysto estetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a nawet życia, ponieważ może dojść do niekontrolowanego zawalenia się ściany lub dachu.

Jak naprawić dziurę w ścianie lub jej pęknięcie?

Niewielkie dziury w ścianach lub rysy, które nie są spowodowane pęknięciami ścian, możemy z powodzeniem naprawić samodzielnie. Nie jest to ani trudne, ani bardzo kosztowne.

Dziury i pęknięcia w ścianach uzupełnia się specjalną masą lub zaprawą.

W wielu przypadkach sprawdzi się po prostu zwykły tynk. Jedyną trudnością może być to, że najczęściej jest on sprzedawany w bardzo dużych opakowaniach typu 25 czy 50 kg. Do niewielkich napraw nie ma sensu kupować takiej ilości tynku. Poszukajmy więc mniejszych opakowań o wadze do 5 kg. Łatanie dziur w ścianach tynkiem ma sens wtedy, gdy ubytków jest mało. Jeżeli natomiast cała ściana jest gęsto usiana spękaniami i ukruszeniami, to zdecydowanie lepiej będzie po prostu usunąć cały stary tynk i nałożyć nowy.

Jeśli natomiast naszym problemem są drobne rysy na ścianie, które powstały przykładowo na skutek zarysowania ostrą krawędzią mebla podczas jego przesuwania, wówczas dobrym rozwiązaniem jest masa akrylowa. Pamiętajmy, aby kupić taki preparat, na którego opakowaniu widnieje wyraźna informacja, że jest to akryl przeznaczony do szpachlowania ścian. Jeśli nałożymy zwykły akryl, to niestety może on być później mocno widoczny na ścianie w postaci nieestetycznego przebarwienia, którego czasem nie ukrywa nawet farba.

Masę akrylowa można kupić w niedużym wiaderku lub tubie.

Duże dziury w ścianach wymagają innego podejścia. Tutaj sprawdzą się mineralne zaprawy szpachlowe w postaci suchej mieszanki. Może ona być gipsowa lub cementowa. Jej rodzaj dobieramy do tynku, jaki znajduje się na remontowanej ścianie. Najlepiej wybrać nowoczesny wysokiej jakości preparat szybkowiążący. Taki środek szybko wyschnie i jeszcze tego samego dnia będzie można szlifować i gruntować ścianę.

Warto również wiedzieć, jak naprawić pęknięcie w ścianie, zwłaszcza że tego typu uszkodzenia niestety zdarzają się dosyć często. Pęknięcie w ścianie musimy najpierw odrobinę poszerzyć- zaleca się o 2-3 mm z każdej strony. Robimy to krawędzią metalowej szpachelki. Taki zabieg jest konieczny, aby zaprawa prawidłowo weszła w szczelinę i dobrze się trzymała. Przed przystąpieniem do nakładania w szczelinę masy lub zaprawy wypleniającej, trzeba koniecznie ją odkurzyć. Jeśli nie usuniemy pyłu i kurzu, wówczas zaprawa będzie się gorzej trzymała.

Poważniejszym problemem są szerokie bruzdy i pęknięcia w ścianach. Takich ubytków nie załatamy samą zaprawą. Wymagają one dodatkowego wzmocnienia w postaci siatki zbrojącej z włókna szklanego. Jej montaż nie jest trudny. Najpierw wkładamy do szczeliny w ścianie nieco zaprawy, a następnie wtapiamy w nią siatkę. Na to nakładamy kolejną warstwę zaprawy. Pamiętajmy, że siatka musi być umieszczona w szczelinie na tyle głęboko, aby żadna jej część nie wystawała na zewnątrz.

Łatanie ubytków w ścianach nie jest technicznie trudną czynnością. Poradzi sobie z nią bez problemu każdy majsterkowicz amator. Potrzeba tu jedynie trochę cierpliwości i precyzji. Ważny jest także wybór dobrej jakości mas i zapraw szpachlowych do uzupełniania ubytków w ścianach i przestrzeganie zasad ich stosowania, które znajdziemy na opakowaniach tych preparatów.

Pamiętajmy też o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia i siebie do pracy. Na podłodze rozłóżmy folię remontową, aby nie zabrudzić jej zaprawą. Przyda nam się także odzież robocza i rękawice. Zlecane są również gogle budowlane, aby zabezpieczyć oczy przed pyłem, który może unosić się w powietrzu podczas pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here