jak odnowić stare biurko

Drewno sosnowe jest nie tylko tanim i eleganckim, ale również wdzięcznym w obróbce materiałem. Dlatego, jeśli myślisz nad tanim remontem domowego biura, zamiast kupować nowe meble, odnów stare biurko! Nie musisz się też zbytnio głowić, jak to zrobić, bo już spieszymy z odpowiedzią…

Jak odnowić stare sosnowe biurko?

Jak odnowić stare biurko dowiesz się, czytając biurka.com.pl, w przypadku mebla sosnowego proces ten będzie przebiegał bardzo podobnie. Prace nad renowacją biurka powinieneś zacząć od jego dokładnego wyczyszczenia – zarówno z kurzu, jak i wszelkich plam. Następnie możesz przejść do uzupełniania ubytków, a później do malowania. Omówmy więc po krótce każdy z tych etapów.

  • Czyszczenie biurka sosnowego to zdecydowanie najbardziej czasochłonny etap. Biurko sosnowe możesz wyczyścić na kilka sposobów, w zależności od tego, czy zostało wcześniej pomalowane tłustą farbą olejną czy kilkoma warstwami taniej farby do drewna. Najłatwiej jednak usunąć starą farbę za pomocą opalarki. Należy z nią jednak uważać, ponieważ zbyt duża temperatura może spowodować nadpalenia drewna. Następnie całość biurka możesz wygładzić papierem ściernym. Ostatni etap czyszczenia biurka sosnowego to przetarcie go z pyłu bawełnianą, wilgotną ściereczką.
  • Uzupełnianie ubytków biurka sosnowego to kolejny etap, jednak możesz go pominąć, jeśli twój mebel pozostał w dobrym stanie. W przeciwnym razie, ubytki w biurku uzupełnisz za pomocą masy szpachlowej do drewna sosnowego.
  • Malowanie biurka.

Jak pomalować biurko sosnowe?

Jeśli dotrwałeś do tego etapu, to znaczy, że już najgorsze za tobą. Teraz została czysta przyjemność, czyli malowanie biurka. Jak się za to zabrać? Na początek warto posmarować biurko farbą gruntową, czyli tzw. podkładem do drewna. Dopiero gdy podkład wyschnie, możesz przejść do malowania właściwą farbą, w wybranym wcześniej kolorze. Aby nieco ułatwić ci pracę, podpowiemy, że najlepiej zacząć od malowania zakamarków i cienkich elementów małym pędzelkiem, a dopiero później zająć się pozostałą, większą powierzchnią. Pamiętaj też, aby nie kłaść zbyt grubych warstw – lepiej więcej cienkich. Może to jednak trochę potrwać, ponieważ zwykle między poszczególnymi warstwami należy poczekać kilka godzin (szczegółowe informacje na ten temat na pewno znajdziesz w zaleceniach producenta farby do drewna sosnowego).

A jaką farbę wybrać? To już zależy od ciebie, większość osób decyduje się na farby akrylowe, ale do drewna sosnowego dobrze sprawdzą się również te alkidowe czy kredowe.

Ostatni etap malowania to odpowiednie zabezpieczenie biurka. Możesz zrobić to za pomocą wosku lub lakieru do drewna.

Czy warto odnawiać stare meble sosnowe?

Odnawianie starych mebli to przede wszystkim ogromne korzyści dla domowego budżetu. Jednak oszczędność idzie tutaj w parze z ekologią. Odnawiając stare meble, nie przyczyniasz się do generowania kolejnych śmieci przy produkcji oraz oszczędzasz kolejne drzewa przed ścięciem. W przypadku decyzji jednej osoby może wydawać się to niezauważalne i śmieszne, ale pomyśl, jak mógłby wyglądać świat, gdyby twoim tropem poszło więcej osób…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here