Jest na to kilka sposobów, najprostszy to obłożenie cokołu trwalszym niż tynk strukturalny materiałem, na przykład wykończenie płytkami klinkierowymi lub ceramicznymi. Projekt domu jednorodzinnego może sugerować też pokrycie cokołu specjalnym tynkiem mozaikowym, co także wydatnie podniesie jego trwałość, ułatwi czyszczenie i zapobiegnie nadmiernemu brudzeniu. Są to chyba najczęściej stosowane sposoby, ale nie do każdego projektu i nie każdemu inwestorowi będą pasować.
Trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości dolnej krawędzi fasady domu zależy od zadbania o prawidłowe wykonanie szerokiej opaski żwirowej wokół domu. Ściana brudzi się najbardziej, jeżeli spadające podczas deszczu krople trafiają na przykład na trawę lub gorzej ziemię i po odbiciu nanoszą na nią tą organiczną materię. Kilkukrotny deszcz i później wyschnięcie zabrudzeń potrafią w ekstremalnym przypadku spowodować trwałe zabrudzenie lub odbarwienie otynkowanego cokołu domu jednorodzinnego. W takim przypadku, po zmyciu go wodą pod ciśnieniem nie pozostanie nam nic innego, jak tylko malowanie fasad odpowiednią farbą, najlepiej od producenta użytego wcześniej przez nas tynku. Nie róbmy tego jednak wcześniej, niż po poprawieniu opasek i wyeliminowaniu przyczyny niekorzystnego zjawiska.
Cokół domu będzie chroniony także wtedy, jeżeli nad ścianą jest szeroki okap dachowy. Jeżeli budujemy dom jednorodzinny bez okapu, to zwróćmy uwagę, czy projekt ma przewidziane odpowiednie górne obróbki blacharskie. Powinny być zamontowane nie tylko na wystających do góry szczytach, ale także ewentualnych gzymsach czy parapetach. Unikniemy wtedy brudzenia cokołów i jednocześnie także kłopotliwych zacieków pod tymi elementami.
Sam cokół także wymaga fachowo zamontowanych blach okapowych, albo innych rozwiązań spełniających tą samą funkcję. Jeżeli odstaje poza lico fasady niezbędna jest obróbka blacharska od góry lub zamocowanie innego poziomego elementu wystającego na zewnątrz.
Tak jak planując całe wykończenie naszego domu warto jest uwzględnić zastosowanie na tym newralgicznym elemencie dostępnych lokalnie trwałych materiałów. Na Dolnym Śląsku na przykład można w korzystnej cenie pozyskać szeroką paletę wyrobów z kopalni granitu. Jeżeli zastosujemy okładzinę z kostek lub płytek z tego surowca, to można będzie cieszyć się z trwałego rozwiązania, które też może być niewątpliwą ozdobą i charakterystycznym akcentem wykończenia zewnętrznego budynku.