Jak ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie

Płyty chodnikowe stanowią popularną alternatywę dla kostki brukowej. Idealnie nadają się na wszelkie chodniki, podjazdy, a nawet do wyłożenia na taras. Wyróżnia je przede wszystkim szybszy montaż i niższy koszt, a to spowodowane jest znacznie większymi wymiarami pojedynczych płyt.

Jak prawidłowo ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie?

Sposób montażu wydaje się stosunkowo prosty, jednak kluczem jest odpowiednie przygotowanie gruntu i wybór odpowiedniej płyty chodnikowej. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba znać zastosowanie płyt – czy będzie do podjazd dla samochodów, chodnik, taras czy wejście do domu?

Dostępne na rynku są płyty chodnikowe prostokątne (najpopularniejszy rozmiar to 100×50 cm) oraz kwadratowe (wśród mniejszych często wybiera się 35×35 cm lub w przypadku większych powierzchni 50×50 cm). Dostępna szeroka oferta kolorystyczna pozwala dobrać kolor płyty pasujący do ogrodu i elewacji domu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża należy rozpocząć od usunięcia wierzchniej warstwy ziemi oraz korzeni roślin. Następnie trzeba wysypać nieco popiołu lub wzmocnić cementem, by zapewnić stabilne osadzenie na równym podłożu. 

Grubość przygotowanego podłoża zależy od przeznaczenia płyty chodnikowej – jeśli ma być to podjazd dla samochodów, to grubsza warstwa musi zostać utwardzona, jeśli tylko pieszy chodnik, wystarczy około 15 cm twardego podłoża pod płytę. Płyty chodnikowe można układać zarówno na idealnie prostej powierzchni, jak i na lekkich wzniesieniach.

Montaż płyt chodnikowych

Samo w sobie ułożenie płyty chodnikowej nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Wystarczy odpowiednio ułożyć płyty jedna obok drugiej według wcześniejszych pomiarów i planów, pamiętając jedynie o zachowaniu od 0,5 do 1 cm odstępu między płytami.

Druga szkoła mówi, że układanie płyt chodnikowych powinno odbywać się na mokro. Jak najbardziej jest to dobra metoda i płyty są wtedy stabilniejsze i zniosą większe obciążenia. Będzie to świetny pomysł na ułożenie płyt na wjazd do garażu. 

Taki sposób montażu jest nieco trudniejszy i zajmuje więcej czasu, jednak jeśli zależy nam na długowiecznym, prostym i eleganckim wjeździe do garażu z płyty chodnikowej, to warto na niego zdecydować się. Przy układaniu krótkiego chodnika nie ma to jednak dużego sensu.

Płyty chodnikowe na tarasie

Wyłożenie tarasu płytami chodnikowymi ma swoich zwolenników. Tu jednak najlepszym sposobem na montaż będą podesty, by taras był wentylowany. Nie będzie zbierała się w nim wilgoć, co mogłoby doprowadzić do wystąpienia pleśni w pomieszczeniu pod tarasem.

Płyty chodnikowe są znacznie wytrzymalsze niż płytki, więc nie trzeba się martwić złymi warunkami pogodowymi czy wypadkami, które często mogą doprowadzić do stłuczenia płytek. 

Dzięki różnorodnej ofercie kolorystycznej i wielu dostępnych rozmiarach płyt chodnikowych, każdy będzie mógł dopasować projekt do swojego tarasu zarówno pod kątem wymiaru, jak i estetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here