Jak unikać alergenów i stworzyć hipoalergiczną przestrzeń do spania

Życie alergików jest pełne dyskomfortu. W celu ograniczenia przykrych dolegliwości, ważne jest rozsądne umeblowanie i zagospodarowanie domu. Pomieszczeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest sypialnia. To w niej każdy z nas spędza aż 1/3 swojego życia! Jak uniknąć gromadzenia się alergenów w pościeli, poduszkach i innych zakamarkach pokoju?

Alergeny w sypialni

Najbardziej problematycznymi alergenami, które ekspresowo pojawiają się w sypialni, to roztocza kurzu. Są niezwykle dokuczliwe – wywołują m.in. kaszel, katar, ból gardła, a nawet problemy z oddychaniem. Jednak kurz to niejedyny problem. Również pyłki kwiatów i drzew mogą być przyczyną pogorszenia komfortu funkcjonowania alergików. Problem ten jest najbardziej natężony w okresie od marca do września. Z kolei zimą, dynamicznie wzrasta stężenie zarodników grzybów, które również wywołują reakcje alergiczne.

Hipoalergiczna przestrzeń do spania – 4 sposoby na usunięcie alergenów!

Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym można zorganizować bezpieczną przestrzeń do spania, w której poczują się dobrze osoby zmagające się z reakcjami alergicznymi.

  1. Rezygnacja z dywanu

Jeśli istnieje taka możliwość, warto całkowicie zrezygnować z dywanów – nie tylko w sypialni, ale w całym mieszkaniu. To w nich kumulują się największe ilości roztoczy kurzu. Osoby, które nie mogą się obyć bez tego elementu wyposażenia wnętrza, powinny dbać o codzienne odkurzanie. Najlepiej sprawdzą się u nich dywany tkane na płasko, a nie te z długim włosiem.

  1. Dobry materac

Materac dla alergika powinien przede wszystkim posiadać pokrowiec z zamkiem rozdzielczym, który można łatwo zdjąć i wrzucić do pralki. Najmniej praktyczne są modele sprężynowe. Posiadają w środku puste przestrzenie sprzyjające gromadzeniu się alergenów. Zdecydowanie lepszy wybór stanowią materace piankowe i lateksowe, a także te posiadają wypełnienie np., z włókna kokosowego.

  1. Pościel

Duże znaczenie mają akcesoria sypialniane. Poduszka, podobnie jak materac, powinna posiadać pokrowiec nadający się do prania. Dobrym wyborem będą też modele, które w całości można wrzucić do pralki. Pościel powinna być wykonana z tkaniny, którą można prać w wysokiej temperaturze.

  1. Zwierzętom wstęp wzbroniony

Choć spanie z ukochanym zwierzakiem jest bardzo miłe i relaksujące, alergicy powinni z tego zrezygnować. Psy i koty przenoszą ogromne ilości alergenów! W sypialni nie należy też umieszczać klatek ze zwierzętami takimi, jak króliki czy ptaki. W ich obecności częściej rozwija się pleśń, a ilość roztoczy kurzu jest zdecydowanie większa.

Alergie są niezwykle uciążliwe. Jednak nawet osoby ze skłonnością do uczuleń mogą tak zaprojektować swoją sypialnię, aby cieszyć się spokojnym snem i ograniczyć intensywność dolegliwości.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here