zamontowania paneli fotowoltaicznych

Odpowiednio przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych jest kluczowym czynnikiem, który warunkuje prawidłowe działanie całej instalacji. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wybór najlepszego miejsca dla paneli fotowoltaicznych, najczęściej umieszczane są na dachach, a także ścianach oraz gruncie. Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych znacząco wpływa na ich wydajność, która z kolei przekłada się na maksymalizowanie oszczędności. Zawarte w poniższym artykule informacje będą nieocenioną pomocą dla wszystkich osób, które planują zakup paneli fotowoltaicznych.

Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Inwestorzy najczęściej stoją przed wyborem, który dotyczy zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu bądź na działce w niewielkiej odległości od domu. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest łatwiejszym zadaniem, a dodatkowo ułatwia ich późniejszą konserwację oraz dokonywanie przeglądów. Powinno się jednak pamiętać, że nie można zamontować paneli bezpośrednio na gruncie, ponieważ konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych stelaży. Ich zadaniem jest utrzymanie ogniw w takiej pozycji, aby kąt nachylenia był optymalny i instalacja mogła w jak najwyższym stopniu gromadzić energię słoneczną. Kolejnym przypadkiem, w którym korzysta się z montażu paneli fotowoltaicznych na działce, jest duże zacienienie dachu, które wpływałoby na niską efektywność instalacji. Bez wątpienia jednak najpopularniejszą opcją montowanie ogniw fotowoltaicznych, jest umiejscowienie ich na dachu, ponieważ jego naturalne walory pozytywnie wpływają na jakość pracy paneli.

Dlaczego powinno się zapewnić panelom fotowoltaicznym odpowiedni dopływ powietrza?

Wybór miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych musi zostać dokonany przy uwzględnieniu czynników atmosferycznych. Eksperci podkreślają, że podstawowym aspektem jest określenie najczęstszego kierunku wiania wiatru oraz upewnienie się, która strona dachu gromadzi w okresie zimowym więcej śniegu. Instalacje fotowoltaiczne narażone są także na uderzenia pioruna, dlatego zaleca się, aby właściciele ogniw zamontowali ochronę odgromową. Przeprowadzenie montażu paneli fotowoltaicznych zgodnie z przyjętymi zasadami musi zabezpieczyć ich odpowiednie chłodzenie, które dokonuje się przez stały dopływ świeżego powietrza, które powinno docierać do ogniw z wszystkich stron. Przedstawione wskazówki to najważniejsze przesłanki, które powinny być uwzględniane podczas wyboru odpowiedniego miejsca montażu paneli fotowoltaicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here