Stylowe meble tworzą stylowe wnętrze. Dlatego nie może ich zabraknąć w żadnym pomieszczeniu. Nie oznacza to wcale, że mając ochotę na zmiany trzeba kupować nowe meble wypoczynkowe. Wręcz przeciwnie można wykorzystać stare modele bądź też pójść na targ staroci i zakupić wypoczynek w naprawdę fatalnym stanie. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak ze starego fotela zrobić stylowy szezlong.
Styl ma znaczenie – wybierz szezlong
Szezlongi kojarzą się ze stylem francuskim, a nawet glamour. Wspaniale się prezentują, ale też wprowadzają do wnętrza powiew luksusu. Nie bez znaczenia jest fakt, że są wygodne. Wypoczynek na nich jest maksymalnie komfortowy, ale szezlong może również służyć jako awaryjne łóżko do spania, gdy nie mamy pokoju gościnnego. Jeżeli przeglądacie oferty w sklepach internetowych czy stacjonarnych, to na pewno zauważyliście, że ceny fajnych szezlongów nie są niskie. Na szczęście można wykorzystać stary i zniszczony foteli i stworzyć z niego wymarzony szezlong. Przejdźmy już do pracy.
Remont starego fotela
Na samym początku trzeba zedrzeć starą tapicerkę z fotela, ale też sprawdzić czy pianka bądź wypełnienie nie wymaga również wymiany. Jeżeli tak, to wystarczy tutaj zastosować nową piankę z ociepliną, co pozwala na nadanie podłokietnikom bardziej stylowego charakteru i kształtu. Wynika to z faktu, że piankę możecie dowolnie formować. Gdy już wypełniliście podłokietniki, ale i oparcie nową pianką, to czas przejść do kolejnego ważnego etapu, czyli zrobienia konstrukcji szezlonga. W tym przypadku wystarczy przedłużyć ją budując podstawę ze zwykłych desek. 4 deski łączycie ze sobą, tworząc kwadrat. Tutaj przydadzą się Wam kleje do zastosowań profesjonalnych o mocnym chwycie. Oczywiście musicie pamiętać, że do dalszego etapu pracy możecie przejść dopiero wtedy, gdy klej całkowicie wyschnie. Gdy i ten etap macie już za sobą, montujecie nową piankę, już na całej przestrzeni, a więc także na siedzisku. Aby lepiej się trzymała, możecie wykonać prosty stelaż, ewentualnie postawić na wypełnienie gąbką. Do stelaża przyda się także dobry klej, który znajdziecie w sklepie ataszek.pl. Zamiast przywiercać stelaż, możecie go przykleić. Macie wtedy mniej pracy. Pozostaje już tylko wypełnienie go oraz wymiana tapicerki na nową.
Montujemy tapicerkę
Wybór tkaniny musi być uzależniony nie tylko od Waszych preferencji, bo ważna jest jego trwałość, a także mocny splot. Nie zapomnijcie jeszcze, że najlepiej wybierać tkaniny plamoodporne, gdyż jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach, a po meblach jeszcze częściej. Gdy już przygotujecie materiał tapicerski, pozostaje go zamontować. Do tego celu należy użyć zszywacza tapicerskiego. Materiał mocujemy na linii fastrygi, pamiętając, aby robić to jak najbliżej krawędzi. Dzięki temu łączenie nie jest widoczne. Oczywiście musicie zdawać sobie sprawę, że ten etap pracy jest niewątpliwie najtrudniejszy i wymaga dużej precyzji oraz nieco siły. Ale gdy Wam się uda, to efekt zachwyca. Zwróćcie jeszcze uwagę na same podłokietniki. Jeżeli chcecie dodać im nieco więcej vintage, to umieśćcie na frontach cienki acz sztywny kartonik oklejony tym samym materiałem tapicerskim. Tutaj także zastosowanie mają kleje do profesjonalnych zastosowań.
Jak zrobić nóżki do mebli?
Do tego wypoczynku trzeba też wykonać nóżki. Oczywiście najłatwiej jest kupić gotowe, ale możecie także przygotować je samodzielnie. W tym przypadku wykorzystajcie deskę. Przecinacie ją na cztery równe kawałki. Następnie mocujecie je do podstawy, wwiercając je za pomocą wkrętów. W tym przypadku macie klasyczne proste nóżki, ale jeżeli pomalujecie je na bardziej oryginalny kolor, to same staną się niepowtarzalne. Możecie również wybrać stopki meblowe regulowane, gdzie cena wynosi ok. 50 zł za komplet. Doskonale sprawdzają się też nogi surowe w kształcie marchewki, które możecie dodatkowo oszlifować i w ten sposób zyskać charakter vintage.
Warto dawać nowe życie starym rzeczom. Wykorzystując meble, choćby zakupione na targu staroci, można dodatkowo sporo zaoszczędzić, a przy tym zyskać niepowtarzalny mebel, który będzie przyciągał uwagę.