Jak zaaranżować przestrzeń

Wskazówki według architekta wnętrz –  zasady ergonomii, które określają prawidłową lokalizację wszystkich elementów wnętrza – sprzętu AGD, mebli, wyposażenia łazienki, na podstawie tego, jak wygodne będzie z niego korzystanie i czy będzie można swobodnie poruszać się w przestrzeni.

Na przykład Ernst Neufer, niemiecki architekt i teoretyk architektury, napisał kilka prac, w których wspomina o podstawowych zasadach ergonomii. Jego książka „Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego”, wydana w 1936 r., jest fundamentem dla architektów i projektantów i jest aktualna do dnia dzisiejszego.

Każdy projektant wnętrz musi wziąć pod uwagę ergonomię przestrzeni podczas opracowywania projektu. Pozwoli to uniknąć wielu problemów podczas użytkowania, zapewnia wygodę i komfort życia.

Co ciekawe, określenie odległości między elementami wnętrza i ich rozmieszczenie wiąże się nie tylko z precyzyjną wiedzą. Liczy się również doświadczenie projektanta, jego zrozumienie sytuacji (liczba mieszkańców, ich wiek, styl życia, upodobania, potrzeby), powierzchnia lokalu, wielkość mebli, wysokość wyposażenia i wiele więcej. To nie przypadek, że ergonomia nazywana jest także „rodzajem myślenia projektowego”. We wnętrzu zaprojektowanym przez projektanta wszystko powinno być przemyślane w najmniejszym szczególe!

Co zatem należy wziąć pod uwagę projektując wnętrza?

Temat jest zbyt obszerny, poświęconych jest mu wiele prac i po prostu nie sposób opowiedzieć o wszystkim w ramach jednego artykułu. Oto kilka ważnych punktów.

  • Prawidłowe otwieranie drzwi. Do wewnątrz lub na zewnątrz. Od prawej do lewej lub od lewej do prawej. Np. drzwi do pokoju powinny otwierać się do środka pomieszczenia, odwrotnie, jeżeli są to drzwi do łazienki lub wc.
  • Prawidłowa lokalizacja przełączników i gniazd. Nie mogą być schowane za drzwiami, nie powinny być również umieszczone za wysoko oraz zbyt nisko.
  • Wystarczająca odległość między meblami a innymi urządzeniami pozwalająca na swobodne przejście. Jeżeli mebel przeszkadza lub uniemożliwia swobodne przejście, oznacza to, że jest nieprawidłowo umieszczony.
  • Ważne są również drzwi mebli czy urządzeń (np. lodówki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej). Muszą się swobodnie otwierać i zamykać, a jednocześnie nie blokować przejścia, nie uderzać o ścianę czy inne przedmioty np. lampy.
  • Przemyślana ilość mebli. Na przykład we wnętrzu dla 4-5 osobowej rodziny ważne jest, aby zapewnić dostateczną ilość miejsc przy stole jadalnym czy w salonie przed telewizorem, aby każdy mógł wygodnie odpocząć.
  • Właściwa wysokość i prawidłowe rozmieszczenie sprzętów. W przypadku telewizora zaleca się umieszczenie go na takiej wysokości i w takim miejscu, aby można go było zobaczyć z dowolnego przewidzianego do tego miejsca.
  • Piekarnik w kuchni – powinien znajdować się na wyciągnięcie ręki, podobnie jak inne sprzęty AGD. Zdarza się, że mikrofalówka jest umieszczona zbyt wysoko, przez co jej codzienne użytkowanie jest niezwykle uciążliwe.

To tylko niektóre z przykładów, o których należy pamiętać.

Istnieją również określone wartości i zalecenia, wskazówki poniżej.

Zasady ergonomii. Określone odległości:

Uwaga! Podane poniżej wartościi są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od sytuacji (życzenia właścicieli, cechy projektów i wyposażenia mebli, specyfika pomieszczenia itp.).

Odległości w kuchni:

Pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinien znajdować się blat o szerokości 50-80 cm, co tłumaczy się nie tylko zasadami ergonomii, ale także wymogami bezpieczeństwa.

Jeżeli nasza kuchnia to kuchnia z wyspą powinniśmy ją umieścić w odległości co najmniej 100, a najlepiej 120 cm od innych szafek.

W wąskiej kuchni, pas pomiędzy meblami powinien wynosić co najmniej 120 cm, aby nie okazało się, że otwarta szafka lub lodówka blokują całe przejście.

Jeszcze cenniejsze porady i kompetentne wskazówki otrzymasz od projektanta wnętrz, który pomoże Ci opracować projekt przygotowany specjalnie dla Ciebie, przemyśleć każdy element wnętrza i zaplanować przestrzeń zgodnie z zasadami ergonomii oraz na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy.

Odległości między meblami:

Uważa się, że odległość od mebla do ściany powinna wynosić co najmniej 80-90 cm, zakłada się, że w ten sposób dwie osoby będą mogły się minąć.

Pomiędzy fotelem czy sofą a stolikiem powinno być co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni – taka odległość ułatwi wyciągnięcie czegoś ze stolika.

W pobliżu łóżka po obu stronach pożądane są przejścia o szerokości co najmniej 70 cm, jeśli obok znajduje się szafa z otwieranymi drzwiami, odległość powinniśmy zwiększyć do co najmniej 100 cm, aby swobodnie otwierać drzwi.

Odległości w łazienkach:

Od krawędzi muszli klozetowej do ściany lub innego elementu sanitarnego powinniśmy zostawić co najmniej 20 cm. Wolna przestrzeń przed wanną lub prysznicem wynosi od 70-80 cm. Odległość niezbędna przed pralką to co najmniej 60 cm.

Odległość do TV:

Uważa się, że odległość od telewizora do sofy uzależniona jest od rozmiaru telewizora i jest to prawda. Zbyt duży rozmiar sprawi, że oglądanie telewizji będzie niewygodne gdy nasz wzrok zmuszony będzie przeskakiwać z jednego końca ekranu na drugi.

Przy przekątnej 48-49 cali odległość od ekranu powinna wynosić 2 metry, przy przekątnej 55 cali – 2,3 metry a przy telewizorze o przekątnej 60 – 2,5 metry.

Po Inne ciekawe porady projektanta wnętrz zapraszamy do artykułu https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/porady-eksperta/191239,architekt-wnetrz-radzi-jak-wykorzystac-cegle-we-wnetrzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here