Jaki jest koszt zakupu fotowoltaiki?

Przydomowe instalacje cieszą się coraz większą popularnością. Ich właściwy wybór wymaga dokładnego oszacowania kosztów inwestycji. Z tego względu przed decyzją o zainwestowaniu w alternatywne źródło energii elektrycznej, należy znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie: jaki jest koszt fotowoltaiki? Z naszego artykułu dowiesz się, od czego zależy opłacalność modułów!

Skorzystaj z wybranej formy dofinansowania! 

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oznacza wysokie koszty początkowe inwestycji. Jeśli zależy nam na pozyskiwaniu energii elektrycznej w sposób ekologiczny, warto pamiętać o oferowanych programach dofinansowania. Dzięki skorzystaniu z systemu dopłat do instalacji fotowoltaicznej staje się ona atrakcyjna i zyskuje szersze grono potencjalnych odbiorców. Komu przysługuje dofinansowanie do fotowoltaiki? Są to:

  • gospodarstwa domowe, 
  • podmioty biznesowe,
  • spółki komunalne, 
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, 
  • jednostki samorządu terytorialnego, 
  • państwowe jednostki budżetowe.

Atrakcyjne systemy dopłat – wybrane programy:

Wybór spośród dostępnych form dopłat do fotowoltaiki obejmuje szereg ogólnopolskich programów, z których mogą skorzystać wszyscy, potencjalni beneficjenci. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich: 

  • Stop Smog – powstał w celu redukcji zanieczyszczeń powietrza i poprawy jego jakości. Zakłada likwidację lub wymianę źródeł ciepła, aby charakteryzowały się jak najniższą emisyjnością. Program stawia więc na termomodernizację wśród osób niezamożnych i mieszkańców budynków jednorodzinnych.
  • Energia Plus – program nakierowany na przedsiębiorców, którym przysługują dotacje ze względu na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, poprawę jakości powietrza i rozwój przedsięwzięć inwestycyjnych. 
  • Agroenergia – system dofinansowania, przysługujący rolnikom. Jego podstawowym założeniem jest ograniczenie wywierania negatywnego wpływu na środowisko przez działalność rolniczą.
  • Czyste Powietrze – ogólnopolski program, przewidziany dla osób fizycznych. Zakłada przede wszystkim redukcję zanieczyszczeń, przedostających się do atmosfery, oraz ograniczenie emisji pyłów. 
  • Mój Prąd – obejmuje osoby fizyczne i ma na celu wsparcie produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach lub wzrost autokonsumpcji wytwarzanej energii za sprawą jej magazynowania. 

Zakup fotowoltaiki to instalacja w przyszłość, a więcej informacji na temat opłacalności i korzyści z jej zakupu, znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/.

Koszt fotowoltaiki – od czego zależy i ile wynosi?

Koszt fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaicznej bywa różny i jest uzależniony od indywidualnych parametrów każdego z budynków. Istotnym elementem, składającym się na cenę paneli słonecznych, jest ich moc. Przykładowo szacuje się, że za zakup i montaż systemu PV o mocy 3 kW – 10 kW, zapłacimy w okolicach 15 – 40 tys. złotych. Pamiętajmy jednak, że oferowane programy dofinansowania, nie tylko zwiększą opłacalność inwestycji, ale również usprawnią zwrot całości jej kosztów. Jakie jeszcze czynniki, wpływają na cenę paneli fotowoltaicznych? Są to przede wszystkim: 

  • miejsce montażu instalacji – odpowiednia lokalizacja zwiększa wydajność systemu PV; najlepiej nasłonecznionym miejscem do umieszczenia paneli, jest dach budynku, 
  • jakość produktów – przy wyborze instalacji warto kierować się nie tylko trwałością systemu, ale również stosowanymi w modułach rozwiązaniami technologicznymi, producentem, przysługującymi gwarancjami oraz typem urządzenia, 
  • warunki w miejscu instalacji – cena fotowoltaiki może różnić się w zależności od lokalizacji naszego budynku, co wiąże się m.in. z jego zacienieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here