Kotwa do betonu. Wybierz odpowiednią!

0
1506

Kotwienie w betonie to jedna z wielu czynności do wykonania. Należy dysponować odpowiednimi akcesoriami oraz narzędziami, co dla specjalistów z zakresu budownictwa nie powinno stanowić problemu. Jednakże dobór odpowiednich rozwiązań bywa trudny, zwłaszcza gdy zabraknie w tej materii należytego doświadczenia. Wszak kotwy do betonu nie są dla każdego oczywistym tematem. Fakty są też takie, że pojawiają się one w różnych wariantach i co za tym idzie są dostosowane do użycia w pewnych konkretnych okolicznościach. Błędy w doborze mogą mieć konsekwencje – występujące szybko lub dopiero po pewnym czasie.

Solidne kotwy – w sam raz na spore obciążenia

Tam, gdzie lekkie mocowania nie są właściwe, kotwienie stanowi jedną z kluczowych opcji. Trzeba pamiętać o tym, że montaż elementów w betonie niejako przesądza o tym, że obciążenie będzie spore. Tylko kotwa do betonu z uwagi na swoją specyfikę jest w stanie sprawdzić się należycie w takich uwarunkowaniach. Wynika to z jej budowy. Standardowo kotwy posiadają opaskę lub tuleję, które rozpierają się w otworze i automatycznie stabilizują na gruncie sił tarcia. Właśnie ta cecha niejako decyduje o klasie solidności tego połączenia.

Część dostępnych w sprzedaży kotew tulejowych posiada dodatkowy wewnętrzny klin, którego zadaniem jest ułatwić osadzenie w podłożu i rozpieranie elementu. Również dzięki temu kotwę znacznie łatwiej wbić w powierzchnię betonową za pomocą młotka, co dodatkowo ułatwia zadanie, oszczędzając robotnikom czasu i minimalizując włożony w zadanie wysiłek. Typowa kotwa może być stosowana w betonie niezarysowanym, zbrojonym lub bez zbrojenia. Dopuszczalne jest także użycie w kamieniu naturalnym, choć zawsze należy zwracać uwagę na dokumentację techniczną.

Sprawdzone źródło w sam raz dla fachowców

Zakup odpowiednich elementów montażowych bywa sporym wyzwaniem. Oferta rynkowa jest przecież szeroka, a każdy chciałby kupić dobre produkty bez konieczności wydawania na nie sporych pieniędzy. Wypróbowane kotwy metalowe do betonu można znaleźć w rozbudowanym asortymencie sklepu internetowego e-Armet.pl. – Posiadamy w naszych magazynach kotwy marki Arvex, wykonane ze stali ocynkowanej. Poszczególne warianty kotew cechuje między innymi równa średnica trzpienia gwintowanego i samej kotwy, co skutkuje lepszą wytrzymałością – wyjaśnia pan Przemysław, specjalista ds. produktów.

Szerokie wykorzystanie elementów kotwiących w budownictwie jest dziś standardem. Oznacza to, że trzeba sięgać wyłącznie po kotwy do betonu o właściwych parametrach i od dystrybutorów ręczących za klasę oferowanych wyrobów. Choć mowa o elemencie pozornie bardzo prostym w formie, to jego konstrukcyjne detale mają zasadniczy wpływ na jakość mocowań. Takie parametry jak geometria klipsa, optymalna długość gwintu czy gładki łeb kotwy często decydują o jej skuteczności w czasie konkretnych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here