W wielu domach i mieszkaniach jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji. Przykładem takiego rozwiązania jest połączenie kuchni z jadalnią – praktyczne, wygodne, a przy tym zwiększające funkcjonalność całej przestrzeni. Jak jednak stworzyć projekt kuchnia z jadalnią, by wnętrze nie tylko efektownie się prezentowało, ale przede wszystkim zapewniało komfortowe użytkowanie?
Funkcjonalne wnętrza – kuchnia z jadalnią
Kuchnia połączona z jadalnią to jeden z trendów, który towarzyszy nam od co najmniej kilku sezonów. To chętnie wybierane rozwiązanie nie tylko przez właścicieli niewielkich mieszkań, którzy chcą optymalnie zagospodarować każdy metr kwadratowy, ale też domów jednorodzinnych, gdzie dostępna powierzchnia jest zazwyczaj odpowiednio większa. Trudno się temu dziwić, ponieważ za połączeniem kuchni z jadalnią przemawiają zarówno funkcjonalność, jak i wygoda. Stworzenie jednej wspólnej przestrzeni ułatwia podawanie posiłków, a przy tym sprzyja spędzaniu większej ilości czasu z pozostałymi domownikami.
Jak urządzić kuchnię z jadalnią i salonem?
Wbrew pozorom kuchnie otwarte na salon nie są cechą charakterystyczną wyłącznie dla małych mieszkań. Trzeba jednak przyznać, że doskonale się w nich sprawdzają, zapewniając efekt optycznie większego i bardziej przestronnego wnętrza. Tylko jak powinna być urządzona kuchnia z jadalnią i salonem? Aranżacje tego typu pomieszczeń mogą okazać się w tym przypadku niezwykle pomocne – przede wszystkim pod względem rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia.
Popularnym rozwiązaniem jest symboliczny podział wnętrza na części kuchenną, jadalnianą oraz wypoczynkową. Jadalnia jest najczęściej usytuowana w środku – pomiędzy kuchnią a salonem – stanowiąc umowną granicę między strefą przygotowywania posiłków a tą służącą przede wszystkim do relaksu. W takiej sytuacji należy jednak zadbać, by całość prezentowała się spójnie i harmonijnie. Oglądając więc stoły do jadalni, zwróć uwagę, by ich kolor oraz styl nawiązywał do pozostałych mebli w pomieszczeniu.
Metraż nie pozwala Ci na zastosowanie takiego układu? Zastanawiając się, jak umeblować kuchnię z jadalnią w takim przypadku, ciekawym pomysłem może być ustawienie stołu jako przedłużenia ciągu szafek kuchennych. Takie rozmieszczenie mebli sprawi, że przejście między każdą ze stref we wnętrzu będzie bardzo płynne, a aranżacja zostanie wizualnie uporządkowana. Nie musisz także martwić się, czy znajdziesz mebel pasujący do zabudowy – stoły do salonu są bardzo różnorodne, więc spośród dostępnej oferty z pewnością wybierzesz ten idealny model.
Jak urządzić kuchnię z jadalnią i wyspą?
Wyspa kuchenna to rozwiązanie zarówno stylowe, jak i niezwykle praktyczne. Choć najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o większym metrażu, wyspy kuchenne można spotkać również w mieszkaniach w blokach. Jak urządzić kuchnię połączoną z jadalnią, w której znajduje się też wyspa? Przede wszystkim warto podkreślić, że sama wyspa może być miejscem spożywania posiłków. Dobierając do niej odpowiednie krzesła, jedna jej część może służyć do przygotowywania potraw, a druga – pełnić funkcję jadalnianą.
Jeśli jednak dysponujesz większą powierzchnią użytkową, warto zaaranżować osobny kącik do jedzenia. W takim przypadku zwróć tylko uwagę, by przestrzenie między poszczególnymi elementami wyposażenia zapewniały swobodną komunikację. Jeżeli będą one zbyt małe, możesz także uzyskać efekt zagracenia przestrzeni, mimo stosunkowo dużego metrażu.
Kuchnia z jadalnią – inspiracje dla zamkniętych wnętrz
Masz całkiem sporą, ale zamkniętą kuchnię i chcesz urządzić w niej kącik jadalniany? To doskonały pomysł, który docenią nie tylko single czy pary, ale również rodziny z małymi dziećmi. Stoły do kuchni są dostępne w różnych rozmiarach, więc bez problemu znajdziesz model, przy którym zjecie wspólnie śniadanie, a po południu pociechy odrobią lekcje, podczas gdy Ty będziesz zajmować się przygotowaniem obiadu czy kolacji.
Wybierając stół do kuchni, zwróć uwagę, by stylistycznie pasował on do zabudowy. Jeśli szukasz ponadczasowej propozycji, zawsze sprawdzonym rozwiązaniem są modele drewniane, które wpisują się w założenia większości stylów aranżacyjnych. Chcąc symbolicznie wyodrębnić strefę spożywania posiłków w kuchni, ścianę w tej części pomieszczenia możesz wyłożyć płytkami lub pomalować na odróżniający się kolor lub pokryć wzorzystą fototapetą.