Białe meble - jeden kolor, wiele stylów

Zarówno rynek produktów dla dzieci, jak i rynek meblowy, jest w dzisiejszym czasie bardzo rozbudowany. Nawet jeśli weźmiemy produkt z pogranicza tych dwóch branży, okaże się, że mamy do czynienia z ogromną bazą informacji. Różne kolory, wielkości, faktura, kształt, jakość wykonania, cena – to tylko część kwestii, nad którymi należy się zastanowić przy wyborze. Podjęcie decyzji odnośnie konkretnego wyrobu, spełniającego nasze wymagania i oczekiwania, jest więc niezwykle trudne. Czym zatem kierować się ma się rodzic przy kupnie mebli dla dziewczynki?
Meble dla dziecka powinny być przede wszystkim wysokiej jakości – trwałe, solidne, precyzyjnie wykończone, wykonane z materiałów nietoksycznych. Dzięki temu i dziecko, i rodzice będą mogli czuć się bezpiecznie podczas codziennych czynności, takich jak zabawa, odrabianie pracy domowej, odpoczynek czy sen. Nieodzownym elementem jest również stosunek ceny do jakości, czyli optymalna cena dobry produkt. Ważne, aby rodzic wiedział, iż płaci wysoką kwotę, ale za solidny mebel, który odpowiednio i w bezpieczny sposób posłuży przez lata. Bez strachu o to, że łóżko rozpadnie się po tygodniu, a półka nie wytrzyma ciężaru ramki na zdjęcia.
Każde dziecko jest inne. Oczywiście w ogólnym postrzeganiu dziewczynki mają inne spojrzenie na świat i potrzeby niż chłopcy. Dlatego należy dopasować najbliższe otoczenie dziecka, do jego uwarunkowań wewnętrznych. Często mali kawalerowie mają łóżeczka i szafki w kolorze niebieskim, granatowym lub zielonym. Lubią również produkty z autkami, pociągami i robotami. Podobają im się żołnierzyki, pistolety i modele do składania. Gra w piłkę, siatkówkę, wyścigi – chłopcy kochają rywalizację. Natomiast małe dziewczynki chcą być księżniczkami, a co za tym idzie uwielbiają kolory różowy i fioletowy, ozdóbki, cekiny, wstążeczki itp. Bawią się lalkami i misiami. Lubią zabawę w dom (gotowanie, pranie, opieka nad lalą-dzidziusiem), lubią rysować, kolorować, układać puzzle, śpiewać i tańczyć. Są bardzo ekspresyjne i uczuciowe. Znając te różnice warto wybrać meble tak, aby nasza dziewczynka czuła się komfortowo we własnym pokoju, chciała tam przebywać i przenosić się do krainy wyobraźni.
Mebelki dla małej księżniczki trzeba oczywiście dopasować do pokoju dziecka lub części pokoju, który dzieli z rodzeństwem. Trzeba przeanalizować jak wiele i jakie szafki, regały, szafy będą potrzebne, jakie łóżko będzie odpowiednie i przede wszystkim wygodne (np. czy zwykłe, czy piętrowe, mniejsze czy klasycznej wielkości, dobrać rodzaj materaca), czy zastosować regały wiszące lub regały z lustrami. Ważne jest też stworzenie miejsca do nauki, ponieważ odpowiednie warunki do odrabiania lekcji, czytania, rysowania są istotnym elementem budowania przyszłości dziecka. Dlatego dobór biurka, krzesła, oświetlenia, ale też zorganizowanie przestrzeni wokoło (np. analiza, gdzie mają stać książki; co powinno być na wyciągnięcie ręki itp.) nie powinien być przypadkowy. Warto też odpowiednio zorganizować miejsce przechowywania różnych zabawek, chociażby gier, puzzli, lalek – nadając wszystkiemu swoje miejsce, można uczyć dziecko dbałości o porządek i systematyczności. Wprowadzając w taki sposób odrobinę rutyny, dziecko czuje się bezpieczne.
Rzecz jasna, meble trzeba dobrać konkretnie do dziewczynki – uwzględnić jej ulubione kolory, kształty, postaci z bajek lub filmów, zwierzątka. Zastanowić się, gdzie będzie się czuła dobrze, ale też jak praktycznie rozplanować jej przestrzeń. Warto urządzić pokój tak, aby miała dostęp do wszystkich potrzebnych jej sprzętów, zabawek, ubrań. Należy jednak wziąć pod uwagę jej wiek i związane z tym możliwości. Dziewczynka, która ma 3 latka, inaczej będzie się bawiła i korzystała z przedmiotów niż 10-latka. Dlatego ta pierwsza może być szczęśliwa w pokoju pełnym kucyków, misiów i puzzli, przyozdobionym kilogramem brokatu, ta druga może już woleć lustro, akcesoria do włosów czy kosmetyki, albo czytanie książek czy korzystnie z tabletu. Tak więc trzeba mieć na uwadze, że szafka z narysowaną księżniczką Elsą może nie przypaść do gustu starszej dziewczynie, natomiast pokój w wersji minimalistycznej, w stonowanych barwach, może nie spodobać się dziewczynce, chodzącej do przedszkola.
Szczególnie w przypadku młodszych pociech, warto też zastanowić się nad kupnem mebli, które rosną razem z dzieckiem. Jeżeli produkt ma być na lata, jest to dobre rozwiązanie. Ciekawym przykładem jest tutaj łóżko piętrowe dla dwóch osób, które później można rozłożyć na dwa osobne, pojedyncze łóżka. Łatwa możliwość adaptacji mebli do zmienionych z wiekiem zainteresowań czy upodobań np. poprzez bezproblemową wymianę niektórych elementów mebli też może mieć znaczenie przy wyborze konkretnego modelu. Wiadomym faktem jest to, że im większe możliwości finansowe, tym większa różnorodność asortymentu oraz rosnąca jakość produktów. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić jakościowo porządnych wyrobów w dobrej cenie. Wymaga to jednak uważnego śledzenia rynku meblowego. Zwracać należy uwagę na chociażby promocje sezonowe czy wyprzedaże organizowane przez sklepy. Wtedy można nabyć solidne meble dla dziewczynki bez wydawania ogromnej ilości pieniędzy i cieszyć się z zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here