Planując zakup mebli do swojego mieszania, myślimy przede wszystkim o tym, aby były funkcjonalne i wygodne, bowiem ich najważniejszym zadaniem jest ułatwienie nam życia. Jednak stawiamy również na ich solidne wykonanie, a więc trwałość i wytrzymałość. Dodatkowo ogromne znaczenie ma dla nas estetyka wykonania. W ostatnim czasie coraz większa liczba osób kładzie nacisk także na to, aby ich meble były wyjątkowe i robiły duże wrażenie. Taki efekt zapewni na pewno zakup mebli indyjskich, które cieszą się rosnącą popularnością. Zawdzięczają ją nie tylko swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi, ale również uniwersalności, pasują bowiem praktycznie do różnego rodzaju pomieszczeń.
Czym są meble indyjskie?
Meble indyjskie wywodzą się z XIX wieku i swoje powstanie zawdzięczają zakładaniu kolonii w Indiach przez Wielką Brytanię. To właśnie dzięki tym wydarzeniom mieszkańcy Europy mieli możliwość poznania nowych gatunków drewna, takich jak mahoń, palisander czy drzewo różane. Bardzo szybko meble, wykonane z tego rodzaju drewna, stały się dla Europejczyków symbolem luksusu. Zachwycał nade wszystko ich niezwykły wygląd, który powstał poprzez zmieszanie trzech stylów: brytyjskiego, francuskiego i indyjskiego.
Charakterystyka mebli indyjskich
Kojarzące się z egzotycznymi krajami meble indyjskie potrafią ozdobić każde wnętrze. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykła różnorodność wzornictwa, typowa dla kultury azjatyckiej. Najczęściej wykonane są z ciemnego drewna, odznaczają się wytrzymałością na uszkodzenia, dobrym wykonaniem i wysoką jakością. Cechy te zawdzięczają materiałowi, użytemu w procesie produkcji. Każdy bowiem element tych mebli zrobiony jest z sezamu, teko, mango, akacji azjatyckiej czy róży. To solidny materiał, dzięki któremu takie meble przetrwają bardzo długo.
Meble indyjskie – sztuka wykonania
Doświadczeni rzemieślnicy indyjscy wyczarowują swoje meble najczęściej bez skomplikowanych urządzeń i maszyn, tylko przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Dzięki temu praca doprowadzona jest do perfekcji, a jednocześnie stwarza warunki do indywidualnej kreatywności i skupienia na szczegółach. To wszystko sprawia, że meble indyjskie są niezwykłe i unikatowe.
Oczywiście proces produkcji przebiega w kilku etapach, wymaga dokładności i przestrzegania pewnych zasad. I tak na przykład drewno, z którego wykonuje się meble indyjskie, musi być we właściwy sposób wysezonowane i odpowiednio wilgotne. W przeciwnym razie może kurczyć się podczas naturalnego procesu wysychania, co wpływa na pojawienie się pęknięć i szpar. Te z kolei, nie tylko sprawiają, że meble wyglądają niekorzystnie, ale również negatywnie oddziałują na ich trwałość i wytrzymałość. Jednak w przypadku mebli indyjskich nie dochodzi do takich uchybień. Większość z nich pochodzi bowiem z terenów pustynnych, gdzie drewno schnie w naturalnych warunkach. Nie ma więc możliwości, by meble się rozsychały.
Do wykończenia mebli stosuje się wosk, który jest materiałem naturalnym, o miłym aromacie, dobrze zabezpieczającym drewno przed niszczeniem.
Wśród wielu innych zalet drewna, z którego wykonuje się meble indyjskie, wymienić można:
– możliwość wykonania różnorodnych, nawet bardziej skomplikowanych mebli, takich jak barki, biblioteczki, szafki czy krzesła;
– możliwość wykonywania żłobień i różnych zdobień, a przez to uzyskanie bardziej oryginalnego designu;
– zastosowanie różnorodnej kolorystyki (odcienie brązów, czerni, bieli oraz wiele innych bajecznych kolorów, otrzymywanych przez wielokrotne nakładanie różnych barwników w to samo miejsce);
– możliwość umieszczenia eleganckich okuć i szkła.
Konserwacja orientalnych mebli indyjskich
Do konserwacji mebli indyjskich nie można używać agresywnych środków chemicznych, które często stosuje się współcześnie. Wymagają one natomiast czyszczenia łagodnym mleczkiem z dodatkiem wosku. Należy nałożyć niewielką ilość preparatu na czyszczoną powierzchnię i kolistymi ruchami, kilka razy przetrzeć miękką szmatką.
Trzeba pamiętać, aby nie stawiać na meblach niczego mokrego i gorącego, gdyż spowoduje to rozpuszczenie warstwy wosku i odbarwienie powierzchni. Gdy dojdzie jednak do takiej sytuacji, należy ponownie zawoskować cały płaski fragment mebla, np. cały blat. Warto wiedzieć, że w przypadku zalania mebla indyjskiego, nie trzeba się obawiać rozwarstwienia czy wybrzuszenia. Większość gatunków drewna orientalnego jest bowiem odporna na działanie wody, dzięki zawartości olejków. Dlatego o malowane meble indyjskie nie trzeba się martwić. Nie potrzebują one czyszczenia specjalnymi preparatami, wystarczy je nawoskować, by uzyskać pożądany efekt estetyczny i zapachowy.
Meble indyjskie a aranżacja mieszkania
Ogromną zaletą mebli indyjskich jest to, że można je wykorzystać przy aranżacji wielu pomieszczeń w domu. Prezentują się bowiem atrakcyjnie zarówno w salonie, jak i w sypialni czy gabinecie. Z powodzeniem używa się ich również w aranżacji biur czy galerii. Nie ma znaczenia czy są to wnętrza klasyczne czy nowoczesne, meble indyjskie wpasowują się w nie idealnie. Podczas urządzania wnętrz, warto zwrócić uwagę na dodatki, w postaci oświetlenia, obrazów, luster, drewnianych podłóg, które doskonale podkreśla walory aranżacyjne mebli.