Styl vintage przeszedł płynnie z branży typowo odzieżowej do dziedziny aranżowania wnętrz. Zachwycił i projektantów, i zwykłych ludzi, stając się namiastką tych dawnych czasów i pokazując, co takiego było w nich najpiękniejsze i najcenniejsze. Niekoniecznie jednak to, co inspirowane jest dawnymi latami, musi kojarzyć się od razu ze starością. Meble vintage w niczym nie przypominają zużytych i podniszczonych rupieci. Są dowodem klasy, szyku i wyjątkowego stylu, które to cechy zdecydowanie wpływają pozytywnie na ich końcową atrakcyjność. Coraz częściej też producenci mebli decydują się na łączenie w swoich wyrobach odmiennych i w teorii niepasujących do siebie stylistyk. Stylistyka vintage przeplata się w nowoczesnością, przyjmując swoją zupełnie nową wersję. Bywa nawet ekstrawagancka, zwłaszcza jeśli meblom nada się oryginalnych i geometrycznych form, tak typowych dla współczesnej aranżacji wnętrz. Mimo wplecenia w nie elementów nowoczesnych, meble w stylu vintage dalej pozostają przytulne, przyjemne i komfortowe. Idealnie spełniają potrzeby domowych wnętrz, choć częściej goszczą w kawiarenkach i restauracjach. Każdy może je jednak wykorzystać na własną rękę. Bo mimo iż vintage meble na pierwszy rzut oka mogą wydać się dość trudne do ogrania, z czasem każdy człowiek dostrzega ich uniwersalność.
Wzornictwo i stylistyka, które popularne były jeszcze przed wiekiem dwudziestym pierwszym, doskonale odnajdują się nawet w tych współczesnych wnętrzach, w jakich dominują koncepcje bardzo nowoczesne. To jest właśnie najlepszy dowód niesamowitej mocy stylu vintage. Mimo iż pochodzi on z ubiegłych epok i teoretycznie powinien występować w towarzystwie klasycznych i tradycyjnych dodatków, współcześni projektanci wnętrz tak bardzo się z nim polubili, że zmienili jego wizerunek o sto osiemdziesiąt stopni. Zapragnęli przekonać do tej starodawnej stylistyki niemalże całą ludzkość, tworząc w tym celu aranżacje mieszkań i domów z wykorzystaniem dodatków i elementów pochodzących z najdawniejszych czasów. Jak widać na samych zdjęciach, ich design pozostaje wciąż aktualny. Fotografie tych aranżacji udowadniają, że meble vintage są w stanie porozumieć się z każdym innym stylem – i klasycznym, i skandynawskim, i nawet rustykalnym. Dzięki temu, że dają nieograniczone niczym możliwości, wręcz nakłaniają ludzi do wnętrzarskich zabaw. Do architektury wnętrz nie należy bowiem podchodzić zbyt poważnie. Nawet jeśli nie będzie ona perfekcyjna – nic się przecież nie dzieje, bo czasem w tej niedoskonałości tkwi cały sekret najpiękniejszych wnętrz.
Zazwyczaj aranżacje w stylu vintage tworzy się w oparciu o jedną z dwóch metod. Obie mają swoje zalety i obie mają również swoje wady. Idąc pierwszą drogą, należy wypełnić wybrane pomieszczenie dodatkami, które będą wyłącznie stylizowane na te starodawne. Mają je oczywiście w stu procentach przypominać. Ich wizerunek musi być tak utworzony, aby każdy, kto na nie spojrzy, od razu pomyślał, że ma do czynienia z produktem, który po prostu musiał zostać stworzony przynajmniej kilkadziesiąt lat temu. Oczywiście w rzeczywistości jest inaczej. Meble vintage mogą być wyłącznie stylizowane, podczas gdy tak naprawdę tworzy się je z nowoczesnych i ulepszonych materiałów. Dzięki temu mają fantastyczny i odpowiedni wygląd, ale jednocześnie mogą pochwalić się dużo lepszą jakością od wyrobów tworzonych w dawnych czasach. Wykonując je z jednego z gatunków drewna egzotycznego, można uzyskać ich niebagatelną trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Meble stylizowane to propozycja dla osób, które chciałyby zabawić się stylem vintage, ale jednocześnie nie zamierzają rezygnować z kupowania nowych mebli.
Prawdziwy styl vintage ukazuje się jednak na tych produktach, które rzeczywiście tworzone były w dawnych czasach. Rzeczy używane uznawane są za gorsze jakościowo, ale skoro udało im się przetrwać przynajmniej tych kilkadziesiąt lat, musi to o czym świadczyć. Takie prawdziwe meble vintage sprzedawane są najczęściej na aukcjach internetowych.